SALİH DEMİRELLİ

TUİK tarafından açıklaması beklenen enflasyon oranı için insanlar, enflasyon oranı ne zaman açıklanacak sorularıyla araştırma yapıyor. Enflasyon oranının belirlenmesi ile birlikte birçok kalem de belirlenecek. Özellikle emekli ve memurların beklediği bu oranla, 6 aylık enflasyon oranı farkı belirlenecek. Gelin hep beraber enflasyon oranı ne zaman açıklanacak sorunun yanıtlarını okuyalım.

Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Aralık ayı enflasyon oranı, 3 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Beklentilere göre, Aralık ayında enflasyonun yüzde 3.1 artması ve yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 65.1 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Ancak, 2024 sonunda bu oranın yüzde 42.85'e gerilemesi bekleniyor.

Bu enflasyon oranı, milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarının belirlenmesinde kullanılan 6 aylık enflasyon farkını belirleyecek. Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3.28, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 60.09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61.98 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 53.40 artan enflasyon, bu kritik dönemde belirleyici olacak.

TÜİK tarafından 3 Ocak'ta açıklanacak olan enflasyon rakamları, memur ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak olan enflasyon farkını belirlemek adına büyük bir öneme sahip. Aralık ayı için yapılan tahminler, yıllık enflasyonun yüzde 64.1 ila yüzde 65.8 arasında değişeceğini gösteriyor. Aylık enflasyon tahminleri ise yüzde 2.5 ila yüzde 3.6 arasında bulunuyor.

Ekonomistler, kış aylarında gıda fiyatlarındaki artışın yanı sıra konutta doğalgaz kullanımındaki artışın da TÜFE'ye yukarı yönlü etki edebileceğine dikkat çekiyor. Merkez Bankası'nın enflasyon raporu ve piyasa tahminleri ise TÜFE'nin Mayıs 2024'te yüzde 70-75 bandında zirve yapacağını öngörüyor. TCMB, gelecek yıl sonunda enflasyonun yüzde 36'ya gerileyeceği tahmininde bulunuyor. Kesin rakamlar, 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verileriyle netlik kazanacak. Bu veriler doğrultusunda SSK ve Bağkur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacaklar.

Kredi Kartına Taksit Kaldırıldı mı? Bakan Şimşek Açıkladı Kredi Kartına Taksit Kaldırıldı mı? Bakan Şimşek Açıkladı

Editör: Salih Demirelli