92 yaşındaki Çinli Huang Tijun, 1948 yılında aldığı şok edici bir haberle hayatının geri kalanını bir yük altında geçirmeye başladı. Tıp uzmanları, rahmindeki bebeğin öldüğünü ve çıkarmak için gerekli mali kaynağı bulamadığı için, Huang'ın yarım asırdan fazla süreyle içinde taşımasına izin verdi.

50 Yıldan Fazla Süredir Hamile Olan Kadın Görsel 2

Uzmanlar, Huang Tijun'un 92 yaşında olmasının, onun bu kadar sağlıklı kalmasının nadir bir durum olduğunu ve bu şaşkınlığın yaşının değil, rahminde ölü bir fetüs taşıması nedeniyle olduğunu belirtiyorlar. 1948 yılında, Huang'a bebeğinin içinde öldüğü söylendiğinde, maliyetler nedeniyle hiçbir müdahalede bulunamadı. Hastane, bebeği anne karnından çıkarmak için 150 dolar istedi; bu miktar, o zamanın koşullarında Huang'ın ailesinin birkaç yıllık gelirinden daha fazlaydı.

Sığırdan Alınan Kalp Kapakçığı 80 Yaşındaki Kadına Nefes Oldu Sığırdan Alınan Kalp Kapakçığı 80 Yaşındaki Kadına Nefes Oldu

50 yıldan fazla bir süre sonra, Huang bir mide yaralanması sonrası yapılan bir taramada, doktorlar tarafından içinde kireçlenmiş bir fetüsün bulunduğunu fark etti ve Lithopedion teşhisi konuldu. Bu nadir görülen durum, gebelik başarısız olduğunda ve fetüs hala annenin vücudunda kireçlendiğinde ortaya çıkar. Huang, uzun yıllar önce ölmüş olan bu kireçlenmiş "taş bebeği" doktorların yardımıyla doğurdu.

Meydana Gelen Olaya Yönelik Bilimsel Yorumlar

Lithopedion vakaları genellikle tıbbi bakımın kısıtlı olduğu bölgelerde ve tıbbi maliyetlerin engel teşkil ettiği durumlarda gözlemlenir. Royal Society of Medicine'in 1996 yılında yayınlanan bir raporuna göre, tıbbi literatürde bu durum sadece 290 vaka ile belgelenmiştir. Nadir görülen bu durum, bağırsak tıkanıklığı, pelvik apse gibi komplikasyonlara ve gelecekteki gebelik sorunlarına yol açabilir.

Muhabir: Sibel Bay