İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'nda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bakan Yerlikaya, "Maalesef 6 Şubat'ta milletçe Asrın Felaketini yaşadık. 120 bin kilometrekarelik alanda 11 il, 124 ilçe, 6 bin 929 köy ve mahallede, ağır yıkımlara neden olan bu depremlerde 53 bin 537 canımızı yitirdik, 107 bin 213 vatandaşımız da yaralandı. 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler etki alanı bakımından dünya literatürüne geçti" dedi.

'Türkiye Tek Yürek' Kampanyası

Depremin açtığı maddi yaraların sarılması için Türk Kızılay ve AFAD öncülüğünde başlatılan 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasında, 128 milyar 949 milyon lira toplandığını belirten Yerlikaya, "Bunun 79 milyar 263 milyon lirası harcandı. Bağış hesaplarımız ile ilgili bütün süreçler ve veriler şeffaf bir şekilde 15 günde bir AFAD kurumsal web sitesinde ve sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor” açıklamasını yaptı.

Enkazın Yüzde 91'i Kaldırıldı

Yerlikaya, depremlerin ardından büyük bir hassasiyetle durdukları bir başka konun ise illerdeki hasar tespitlerin yapılması ve enkazların kaldırılması olduğuna dikkat çekerek, “Deprem bölgesinde 2 milyon 302 bin binada ve 6 milyon 227 bin bağımsız bölümde hasar tespiti yapıldı. 60 bin 421 acil yıkılacak ve yıkık binanın enkazı, 68 günde tamamen kaldırıldı. Ağır hasarlı 200 bin 401 binadan 166 bin 602'sinin enkazı kaldırıldı. Şu ana kadar hacme göre enkaz kaldırma işleminin yüzde 91'i gerçekleştirildi. Geriye kalan enkaz kaldırma süreçleri de yoğun bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başkanı ile Bir Araya Geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başkanı ile Bir Araya Geldi

Anahtar Teslim Törenlerinin İlki Hatay'da

Depremde evlerini kaybeden vatandaşların hak sahipliği sürecini titizlikle yürüttüklerini söyleyen Yerlikaya, "Yarın, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Hatay'dayız. Dünyada başka bir örneğine rastlanmayacak hızda, 41 bin deprem konutumuzun ve 5 bin köy evimizin kura çekimi ile anahtar teslim törenlerinin ilkine 'Bismillah' diyerek başlıyoruz. 4 Şubat'ta Gaziantep'te, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta ve ilerleyen günlerde de diğer illerimizde, inşallah bu törenlerimizi gerçekleştireceğiz. Depremzede vatandaşlarımıza söz verildiği gibi konutlarını teslim edeceğiz" bilgisini paylaştı.

Kaynak: DHA