ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Finansal İstikrar Gözetim Konseyinin (FSOC) Brookings Enstitüsü ile organize ettiği Yapay Zeka ve Finansal İstikrar Konferansı'nda açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de 2024'ün İlk Çeyreğinde 8,2 Milyon Kişi Seyahat Etti Türkiye'de 2024'ün İlk Çeyreğinde 8,2 Milyon Kişi Seyahat Etti

Yapay zekanın, Bakanlık ve FSOC üye kuruluşlarının çok ciddiye aldığı bir husus olduğuna vurgu yapan Yellen, gelecek yıllarda daha da önemli olacağını belirtti.

Yellen, yapay zekanın finans sektörü için fırsatlar sunduğuna işaret ederek, şunları aktardı. "Finansal hizmetler sektörü bu fırsatlardan çoktandır yararlanıyor. Uzun yıllardır, yapay zekanın öngörü yetenekleri tahmin ve portföy yönetimini destekledi. Yapay zekanın anormallikleri tespit etme yeteneği, dolandırıcılık ve yasa dışı finansmanla mücadele çabalarına katkıda bulundu. Birçok müşteri destek hizmeti otomatikleştirildi. Bu ve diğer birçok kullanım durumunda, uygun şekilde kullanıldığında yapay zekanın verimliliği, doğruluğu ve finansal ürünlere erişimi iyileştirebileceğini gördük."

Yapay zekadaki gelişmelerin de finansal hizmetleri daha az maliyetli ve erişimi daha kolay hale getirmek için yeni fırsatlar yarattığını vurgulayan Yellen, ancak finansal kuruluşlar tarafından yapay zeka kullanımının, bu fırsatların yanı sıra riskler de getirdiğini söyledi.

Yellen, "Yapay zeka modellerinin karmaşıklığı ve şeffaf olmaması, yapay zeka risklerini hesaba katan risk yönetimi çerçevelerinin yetersizliği ve birçok piyasa katılımcısının aynı verilere ve modellere güvenmesinden kaynaklanan bağlantılar nedeniyle belirli güvenlik açıkları ortaya çıkabilir" şeklinde konuştu.

Ayrıca, yapay zeka modelleri geliştiren, veri ve bulut hizmetleri sağlayan tedarikçiler arasındaki yoğunlaşmanın, mevcut üçüncü taraf hizmet sağlayıcı risklerini artırabileceğini belirten Yellen, yetersiz veya hatalı verilerin de finansal karar alma sürecinde yeni önyargıları sürdürebileceği veya ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Kaynak: AA