ABD'nin Boston kentinde yakalanan Timur Cihantimur'un iade süreciyle ilgili yargılanmasında tutukluluk halinin devamına karar verildi. Boston John Joseph Moakley Adliyesi'nde görülen duruşmada, hâkim Donald Cabell, Cihantimur'un iade süreci boyunca tutuklu kalmasına hükmetti.

Savunma ve Savcının Görüşleri

Cihantimur'un avukatları, müvekkillerinin tutulduğu Connecticut eyaletindeki çocuk ıslahevinin şartlarının uygun olmadığını belirterek, evde gözetim altında tutulmasını veya Massachusetts'te daha uygun bir yere nakledilmesini talep etti. Ancak savcı, Cihantimur'un kaçma ihtimali bulunduğunu öne sürerek bu taleplere karşı çıktı ve mevcut ıslahevindeki şartların uygun olduğunu savundu.

Yaklaşık bir saat süren duruşma sonunda, hâkim Cabell her iki tarafın tezlerini değerlendirmek için zamana ihtiyacı olduğunu belirtti ve Cihantimur'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Kazazedelerin Ailesinin Temsilcisinden Açıklama

Kazazedelerden Oğuz Murat Aci'nin ailesinin temsilcisi Esat Gök, mahkeme kararı sonrası yaptığı açıklamada, "Hâkimin kararı bizi sevindirdi. Avukatları, Timur Cihantimur'un saygın bir aileden geldiğini savundu. Madem saygın bir aileydi, neden kazadan sonra ambulans çağırmak yerine kaçmayı tercih ettiler?" dedi.

Kazanın Detayları ve Şüphelilerin Yakalanması

Eyüpsultan'da 1 Mart'ta meydana gelen kazada, arızalanan bir ATV'yi tamir eden gruba, Timur Cihantimur'un sürdüğü araç çarpmış ve Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti. Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır'a, ardından ABD'ye kaçırılmıştı. Türkiye'nin iade talebi üzerine 14 Haziran'da Boston'da yakalanan anne ve oğul, 18 Haziran'da tutuklu yargılanmak üzere mahkemeye çıkarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan Barış Antlaşması'na İlişkin Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan Barış Antlaşması'na İlişkin Açıklama

İade Süreci ve Gelecek Duruşmalar

Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok'un iade süreci devam ederken, Türkiye'nin talepleri doğrultusunda ABD yetkilileri ile iş birliği sürüyor. Esat Gök, adaletin yerine gelmesi için sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Kaynak: AA