Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, ülkesindeki sel felaketinin ardından tarım açısından önemli bölgelerin zarar gördüğünü belirterek, insani yardım ve barınma konusunda acil yardıma ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Afganistan'da meydana gelen sel ve son duruma ilişkin bilgi veren Ramin, Türkiye'nin her zaman zor zamanlarda Afganistan'a destek verdiğini ve yardım gönderdiğini belirterek, teşekkür etti.

Türk halkından ve sivil toplum kuruluşlarından taziye mesajları da aldıklarını kaydeden Ramin, Türk sivil toplum kuruluşlarının sahaya ilk yardım gönderenler olduğunu dile getirdi.

Ramin, bu sel felaketinin çok zor olduğunu ve birkaç ili çok ciddi bir şekilde etkilediğini aktararak, Bağlan, Tahar, Badahşan ve Gaor'un selden en çok etkilenen 4 il olduğunu anlattı.

Yolların ve iletişimin çok kötü durumda olduğunu ve bu nedenle insani yardım göndermenin de zorlaştığını kaydeden Ramin, ilk belirlemelere göre can kaybı ve birkaç bin yaralının olduğunu söyledi.

Ramin, yaklaşık 10 bin evin yıkıldığı bilgisini de paylaşarak, bu verilerin gelen ilk sayılar olduğuna ve gelecek günlerde sayıların artabileceğine işaret etti.

Tarım Açısından Önemli Kentler Zarar Gördü

Selden etkilenen illerin Afganistan için tarım alanında önemli olduğuna dikkati çeken Ramin, "Çok sayıda hayvan telef oldu. Tarım arazileri ve çiftçiler etkilendi. Sayılar gösteriyor ki yaklaşık 40 bin hayvan sel felaketinde kaybedildi. Aynı zamanda yollar ve su kanalları kötü etkilendi." dedi.

Bölgede, bir ay sonra hasadı beklenen tarım arazileri de sular altında kaldı. Ayrıca binlerce kişiye erişimin olmadığı, temel ihtiyaçların bile birçok köye ulaştırılamadığı ifade ediliyor.

Şu anda çok acil insani destek gerektiğine dikkati çeken Ramin, "İnsani yardım ve barınma konusunda acil yardıma ihtiyaç var." dedi.

Kaynak: AA