Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1'inci ünitesindeki, türbin dairesinde kullanılan en son teknolojiye sahip yatay buhar kızdırıcı-ayırıcılar başarıyla monte edildi. 

Nükleer santraldeki buhar türbini tesisinin yardımcı sistemlerinden biri olan bu ekipman, buharın sıcaklık ve nem seviyelerini ayarlayarak türbin rotor kanatlarını döndürüyor. 

Kocaeli'nde 6 Kişinin Yaralandığı Kazada Tır Kusurlu Bulundu Kocaeli'nde 6 Kişinin Yaralandığı Kazada Tır Kusurlu Bulundu

Buhar kızdırıcı-ayırıcıların çalışma prensibi, buhar ve suyun ayrılmasını sağlayan santrifüj kuvvetine dayanıyor. Buhar-su karışımı, ayırıcıdan geçerken daire şeklinde hareket ediyor. Büyük su partikülleri, ayırıcının duvarlarına ve bölmelerine yerleşiyor ve ardından tahliye bağlantısı yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu cihazın iç parçaları, aşınma ve paslanmayı engelleyen ferritik paslanmaz çelikten üretiliyor. Uzunluğu 22 metre olan ve 317 ton ağırlığındaki buhar kızdırıcı-ayırıcının çapı ise 4,5 metre. 

Rusya'da buhar kızdırıcı-ayırıcılar genellikle dikey olarak üretilirken, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, bu özel tasarlanmış yatay buhar kızdırıcı-ayırıcıları Akkuyu NGS için geliştirdi. Bu modifiye edilmiş buhar kızdırıcı-ayırıcılar, geleneksel tasarımların aksine iki cihazın tek bir gövdede birleştirilmesine izin vererek 4 yerine 2 ekipmanın kullanılmasını sağlıyor. Rus mühendisler ayrıca bu modifikasyonla kızdırıcı üretimindeki metal kullanımını yarıya indirerek verimliliği, güvenilirliği ve maliyet etkinliğini artırdılar. 

Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, "Buhar kızdırıcı-ayırıcıların yatay montajı, montaj sürelerini önemli ölçüde kısalttı. Bu cihazların kurulumu, türbin ünitesi bileşenlerinin montajındaki önemli bir adımdır. Bu aşamayı kontrol ve ölçüm cihazları, otomasyon sistemleri ve buhar ve boru hatlarının montajı takip edecektir. Ardından türbin ünitesi test için hazırlanacak" dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi