Aksaray’da bu sabah sürücüsünün kontrolünü yitirdiği yolcu otobüsü, refüjdeki elektrik direğini devirdikten sonra karşı şerite geçerek durdu. Kazada yaralanan olmadı. Ancak yolcu otobüsü sürücüsü Umut Ö.'nün (28), 70 puan cezası nedeniyle savcılık tarafından ‘Aday Sürücü Belgesi’nin iptal edildiği ortaya çıktı. 

Edinilen bilgiye göre kaza, bu sabah saat 09.30 sıralarında Aksaray- Ankara kara yolunun 5'inci kilometresinde meydana geldi. 

İstanbul’dan Adana’ya yolcu taşıyan sürücü Umut Ö.'nün kontrolünü yitirdiği otobüs, refüjdeki elektrik direğini devirdikten sonra karşı şeritte durdu. İhbar üzerine  kaza yerine polis  ve sağlık ekibi sevk edildi.

Kazada yaralanan olmazken, polis yaptığı incelemede sürücü Umut Ö.'nün, 70 puan cezası nedeniyle savcılık tarafından ‘Aday Sürücü Belgesi’nin iptal edildiğini ortaya çıkardı.

Takograf cihazında ise birinci sürücü Levent S.'nin (53) ehliyetinin takılı olduğu saptandı. 

Umut Ö.,  polise, otobüsü İstanbul'dan Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine kadar Levent S.'nin kullandığını, moladan sonra da direksiyon başına kendisinin geçtiğini söyledi. 

Polis, Umut Ö.'ye 'ehliyetsiz araç kullanmak' suçundan 12 bin 977 TL, 'takograf kullanmamak' suçundan   3 bin 155 TL, 'hız sınırı aşmak' suçundan da 1506 TL idari para cezası uyguladı. 

Araç sahibi hakkında da 'ehliyetsiz araç kullandırmak' suçundan 12 bin 977 TL idari para cezası işlemi yapıldı. 

Evde Yetiştirilebilecek Meyveler Evde Yetiştirilebilecek Meyveler

Kaza sonrası soğukta bekleyen yolculardan Emre Çoban düz bir yolda kaza yapılmasına tepki göstererek, "Burada kaza yapılacak bir durum yok. Büyük olasılıkla uyuyordu. İzmit’ten Adana’ya gidiyorduk. Allah’tan otobüs karşı şeride geçip durdu. Durmasa daha beter bir felaket olurdu. Verilmiş sadakamız varmış'' diye konuştu. 

Otobüs firmasından şikayetçi olacağını belirten yolculardan Necati Baykurt ise ”Arka koltukta oturuyordum. Baktım araç karşı şeride geçti. Şoförün ehliyeti yokmuş. Gittiğim yerde firmadan şikayetçi olacağım” dedi.

Sürücü Umut Ö. kazanın ardından ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü. 

Kaynak: DHA