ERSAN AKBAŞ

Alegori Kültür Sanat Derneği kuruluş hazırlıklarını tamamlayarak Ankara Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü'ne başvurusunu yaptı. Başvurusu 25 Eylül tarihinde kabul edilen Alegori Kültür Sanat Derneği ile Ankara yeni bir sanat derneğine kavuşmuş oldu.

Derneğin kurucu başkanı Ayla Seyman, “Halkın sanatla buluşmasının sağlanması, sanatın kamu ve özel kurumlar tarafından sahiplenerek kültür politikalarının geliştirilmesi, sanatçılarımızın haklarının maddi ve manevi olarak savunulması” amacıyla derneği kurduklarını belirtti.

Ankara Güncel Hava Durumu Tahminleri – 29 Şubat 2024 Ankara Güncel Hava Durumu Tahminleri – 29 Şubat 2024

Yeni bir çatı altında toplanarak deneyim, yetenek ve olanakları paylaşmanın yararlı olacağı görüşünde birleştiklerini kaydeden Seyman, bu amaçla birbirini hiç tanımadan katıldıkları yurt dışı seyahatinde tanıştıkları bir avuç arkadaşla birlikte Ankara’ya bu derneği kazandırmaya karar verdiklerine dikkat çekti.  

Kurucu Başkan Ayla Seyman’ın yanı sıra Alegori Kültür Sanat Derneği’nin kurucu üyelerini de Sanat Tarihçisi Özge Araslı Yardım, Aile Bakanlığı Baş Müfettişi Ressam Macide Öztürk, Ressam Sibel Nur Ener, Galerim Sanat Galerisi Yöneticisi Seramik Sanatçısı Meral Öztürk ve Ressam Malike Kırca Bayşu oluşturdu.

Derneğin genel sekreterliğini de Bilgisayar Mühendisi Hilal Bozdağan üstlendi.

Bunların dışında, Ressam Mustafa Pişkin, Resim Öğretmeni Zuhal Serap Kılınç ile Özden Turay, Nimet Atay ve Chit Chat kurucusu İngilizce Eğitmeni Umur Yollı’nın da üyelikleriyle kuruluş çalışmaları tamamlanan derneğe, üye kabul sürecinin de başladığı duyuruldu.  

Ayla Seyman Kimdir?

Ayla Seyman 1960 'ta İzmit'te doğdu. 1987 Yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümüne girdi, 1991 de mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne girdi ve Yüksek Lisansını "Çağdaş Türk Resminde Kadın" tezi ile 1993'de tamamladı.

Sırasıyla Kocaeli Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinde, Temel Sanat Eğitimi ve Sanat Tarihi derslerini verdi.

UPSD ve GESAM üyesidir. 2011'de emekli oldu ve çalışmalarına Ankara'da devam etmektedir.

Editör: Ersan Akbaş