Çin’e Getirilen Vergilerin Tesla Fiyatlarına Yansıması Çin’e Getirilen Vergilerin Tesla Fiyatlarına Yansıması

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış rakamlarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı, ocak-nisan döneminde yüzde 16,81'e düştü.

Nisan ayı itibarıyla Alman otomotiv markalarının Türkiye'deki pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Satışları en fazla azalan markalar ise BMW ve Audi oldu.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye sıfır otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam satış sayısı, bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artarak 371 bin 438 olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, söz konusu dönemde yüzde 16,62 artışla 294 bin 837 adet, hafif ticari araç satışları ise yüzde 5,2 azalışla 76 bin 601 adet oldu.

ODMD Listesinde 9 Alman Markası Yer Alıyor

ODMD listesine yeni firmalarının da dahil olmasıyla pazardaki toplam marka sayısı 54'e yükseldi. Bu markalara ülkeler özelinde bakıldığında, Fransız ve Almanların ağırlıkta olduğu görülüyor.

Yerli üretim yapan markaların yanı sıra Çin, Güney Kore ve Japonya markaları da pazarda güçlü oyuncular arasında yer alıyor.

Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW, Audi, Skoda, Seat, Mini, Porsche ve Smart ile 9 Alman markası bulunuyor.

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan ancak burada otomobil üretimi konusunda herhangi bir yatırımı olmayan Alman markalarının, Türkiye pazarındaki konumlarında zayıflama görülüyor.

Özellikle Çin menşeli üreticilerle rekabette zorlanan markaların pazar paylarında azalış söz konusu.

Kaynak: AA