Antalya Kum Heykel Festivali, sezon açılışını “Uzay Macerası” temasıyla gerçekleştirecek. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın kum şeklindeki heykeli Antalyalı bilimseverlerle buluşacak.

Antalya'nın Lara kumsalındaki Kum Heykel Müzesi'nde bu yıl 18'incisi gerçekleşen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'nde, 200'e yakın uzay temalı esere, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın heykeli de eklenecek. Festival koordinatörü Cem Karaca, 'Uzay Macerası' temasıyla düzenlenen Kum Heykel Festivali'nde Türkiye'nin son yıllarda havacılık ve uzay sanayisindeki yaptığı atılımlara da bağlı olarak bununla da ilgili heykeller yapmayı planladıklarını belirtti.

Eskişehir'de Öğrenciler, Bor Madeninden Katı Sabun Üretti Eskişehir'de Öğrenciler, Bor Madeninden Katı Sabun Üretti

Uzay Temasıyla Çekilmiş Kült Filmler Fuarda Yer Alacak

Cem Karaca, fuarda sinema tarihinde önemli bir yeri olan, uzay temasıyla çekilmiş kült filmlerin sahnelerinin canlandırılacağına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Örneğin uzaya ilk gönderilen Türk astronot olarak tarihe geçen Alper Gezeravcı'nın bir modelini, heykelini yapacağız, astronot kıyafeti giymiş halde. Yine özellikle son yıllarda hayata geçirdiğimiz savunma sanayii ile ilgili bazı özel ürünlerimiz var planladığımız, henüz netleşmedi. Onun yanı sıra uzay temasıyla çekilmiş kült filmlerin sahnelerini canlandıracağız. Bazı heykellerimiz olacak bununla ilgili. İstiyoruz ki, ziyaretçilerimiz geldiklerinde insanlığın uzaya olan yolculuğunun macerasını eğlenceli bir ortamda, keyif alarak, 7'den 70'e herkesin anlayabileceği tarzda, kolay açıklamalarıyla beraber öğrensinler. Hem keyifli zaman geçirsinler, hem de farklı bir sanat dalı olan kum heykel sanatıyla da tanışmış olsunlar"

Kaynak: DHA