Altının insan vücudunda dahi bir miktar bulunduğunu biliyor muydunuz? Peki vücudumuzda dahi bulunan altının faydaları nelerdir? 

Kedi Tırmalamasına Dikkat! Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir? Kedi Tırmalamasına Dikkat! Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Altın deyince aklımıza hemen fiyatlar ve ekonomik konuları bir süreliğine kenara bırakıyoruz. Altın fizikî sağlığımız için de oldukça değerli bir maden.

Altın kullanan insanların kan dolaşımının daha düzenli hale geldiği biliniyor. Özellikle hamilelerde ve çocuklarda kan dolaşımını düzenlemesi için altın kullanıldığını biliyor muydunuz?

SOĞUKTAN DA KORUYOR

Ayrıca altın, soğuk kış günlerinde de en yakın dostumuz. Altın vücut ısısını düzenlediği için kışın bizi soğuğa karşı korur. Sîmkeşler tarafından altın, gümüş, bakır ve ipekten örülen kıyafetlerin giyildiği Osmanlı döneminde saray kadınlarının nasıl üşümediğini daha iyi anlıyoruz böylece. Ayrıca altın, menopoz dönemindeki kadınlarda da sıcak basması veya üşüme gibi pek çok şikayete çözüm getiriyor.

Cildinizin daha güzel görünmesi için yine altına başvurabilirsiniz. Altın cildinizi yatıştırarak hücre yenilenmesini hızlandırır. Mesela, Kleopatra'nın güzellik sırlarından biri de altındır! Hatta egzama ve deri yanığı gibi dermatolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

STRESE KARŞI BİREBİR

Sadece fiziksel hastalıklarınıza değil aynı zamanda psikolojik sorunlarınıza da iyi gelen bir metaldir, altın. Hafızanın kuvvetlenmesinde önemli bir rolü olan altın stresle başa çıkma konusunda birebirdir! Aynı zamanda ekonomik refahı da belirleyen bir metal olduğundan altının stresi azaltan etkisine hiç de şaşırmamak gerekir.

Altın kullanımıyla kansere karşı, bağımlılığa karşı, enfekte olmuş yaralara karşı da oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır.
 

Kaynak: Haber Merkezi