E - İmar Yönetim Sistemi, Türkiye’de ilk kez Altındağ Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Uygulama ile “Elektronik imzalı yapı ruhsatı” sistemine geçiş yapıldı.

Altındağ Belediyesi Şair Baki Kültür Merkezi’nde düzenlenen “E-İmar Uygulamaları, Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısında” Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Keleş sistemin detaylarını anlattı.

Buna göre uygulama sayesinde yapının imar durumundan ruhsat aşamasına kadar geçen süreçte hiç kağıt kullanılmayacak. Böylelikle kağıt israfı ortadan kalkmış olacak.

Yapılacak işlemlerde en az 8 bin 200 kişi kuruma gelmeden işlemlerini gerçekleştirebilecek. Yaklaşık 1 milyon 720 bin adet A4 çıktısı alınmasına gerek kalmayacak.

Proje onay süreçlerinde yaklaşık 128 bin metre proje çıktısı alınmasına da gerek kalmayacak. Bu sayede zamandan da tasarruf edilecek.

Kırtasiye, ulaşım ve personel giderlerine bakıldığında yaklaşık 30 milyon TL tasarruf sağlanacak.

Ayrıca, E - imar yönetim sistemi sayesinde Altındağlı vatandaşlar, imar başvurularını ve başvuruların durumunu belediyeye gelmeden kurumun web sitesi üzerinden sorgulayabilecek.

Sisteme göre başvuru sahibi, işlemlerinin hangi aşamada olduğunu hem sistem üzerinden hem de SMS ile öğrenebilme imkânı bulacak.

Ankara Çankaya’da Silahlı Saldırı: 1 Ölü Ankara Çankaya’da Silahlı Saldırı: 1 Ölü

Proje üzerinde yer alan kare kod ve doğrulama kodu ile orijinal dosyaya istenilen yer ve zamanda ulaşılabilecek.

E - imar yönetim sistemi belediye içi ve bakanlıklara ait sistemlerle de entegre şekilde çalışacak.

Bu kapsamda, mimari proje ve proje eklerinin elektronik ortamda dijital olarak onaylanması sağlanacak.

Ankara’da son dakika haberleri için bizi takip edin!

Kaynak: Bülten