NECMETTİN KURUCU

77 yaşındaki Amerikalı avukat, Panama'da otoyolu kapatan iki çevreci protestocuyu vurarak öldürdükten sonra tutuklandı.

Barikatlar 80 Milyon Dolar Kayba Yol Açtı

Bildirildiğine göre barikatlar işletmelerde günlük 80 milyon dolara kadar kayıplara yol açtı ve ülke çapında okulların bir haftadan fazla süreyle kapatılmasına neden oldu.
Pan-Amerikan Otoyolu'ndaki ablukadan rahatsız görünen gri saçlı adamın protestoculara yaklaşıp parmağını sallaması dramatik sahneleri kameralara yansıdı. Daha sonra silahını çıkarıp ateş açmadan önce onlarla tartıştığı görüldü.

Olay Sosyal Medyada Yankı Uyandırdı

Sosyal medyada büyük bir yankı uyandıran videoda, adamın müzik eşliğinde dans eden protestoculara doğru gelişigüzel yürüdüğü ve cebinden silah çıkardığı görülüyor. Görüntülerde silahıyla onları tehdit ediyor ve yolu açmalarını istiyor. Ardından yollara kurulmuş olan engelleri kaldırarak yolu açmaya çalışıyorlar. Daha sonra ise iki iklim aktivisti ile şiddetli bir tartışma yaşayarak ikisini de silahı ile öldürüyor.

Daha sonra görsellerde, Panama Şehri'nin batısındaki Chame bölgesinde yolda bir adam tarafından vurularak öldürülen iki protestocuyu canlandırmaya çalışan insanlar görülüyor. Ancak bunlardan biri tıbbi yardım gelmeden hayatını kaybederken, ikincisinin yerel bir hastanede öldüğü açıklandı. Silahlı adamın daha sonra kelepçelendiği ve ekip arabasına götürüldüğü görülüyor.

Fransa’dan Balistik Füze Denemesi! Fransa’dan Balistik Füze Denemesi!

Olayı Gerçekleştiren Bir Avukat

Olayın ardından yapılan araştırmalara göre ise aldırganın kimliği ABD ve Panama'da çifte vatandaşlığa sahip avukat ve profesör olan 77 yaşındaki Kenneth Darlington olarak belirlendi.

Panama Devlet Başkanı: "Toplumda Böyle Bir Suçun Yeri Yok"

Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, ölen protestocuların ailelerine taziyelerini göndererek, ülkesinin destekleyici toplumunda böyle bir suçun "yeri olmadığını" söyledi.

Olay, Kanada merkezli First Quantum Minerals'in bölgenin en büyük bakır madenini en az 20 yıl daha işletmesine olanak tanıyan büyük bir madencilik sözleşmesine ilişkin protestoların üçüncü haftasında meydana geldi.