Suat Musabeşeoğlu, Arının Geleceği adlı televizyon programı ile hiçbir beklenti içerisine girmeden yetiştiricilik, arı sağlığı ve arı ürünleri konusunda bilgilendirme yayınları yapıyor.

Yörük Dede Türbesi'nin Eşsiz Mimarisi Yörük Dede Türbesi'nin Eşsiz Mimarisi

Suat Musabeşeoğlu yaptığı açıklamada arıcılığın öneminden bahsederek; "Sofralarımıza gelen gıdaların 1/3’ünü bal arılarının tozlaşmasına borçluyuz. Arıların yaptığı polinasyon sayesinde birçok tarım ürünü varlığını koruyabiliyor. Endüstri bitkilerinden kanola, ayçiçeği ve pamuk başta olmak üzere birçok üretimde ürün verimi ve kalitesi doğrudan bal arılarının polinasyonuna yani tozlaşmasına bağlı. Tükettiğimiz meyveler yine aynı şekilde tozlaşma sayesinde üretiliyor. Arıcılık tozlaşmanın yanı sıra bal, polen, propolis, arı sütü, arı ekmeği, apilarnil gibi birbirinden değerli ürünleri de bizlere sunuyor. Bir pandemi dönemi atlattık ve o dönemde arı ürünlerinin insan sağlığı için yararlarını bizzat yaşayarak tecrübe ettik. Doğanın devamlılığı için arılara, sağlığımızı korumak için arı ürünlerine ihtiyacımız var" dedi.

Türkiye Bal Zengini Bir Ülkedir!

Arıcılık hakkında olumsuz algının tüketicilerde arttığına dikkat çeken Musabeşeoğlu; "Doğru bilinen yanlış tağşiş kelimesinin gündeme getirildiğinde sektörel sorunların çözüleceğinin düşünülmesidir. Maalesef arı ürünlerine tüketici algısı olumsuz yönde artıyor. Bunun sebebi de konu uzmanı olmayan kişilerin bal hakkında haberler yapmasıdır. Bu duruma sektör temsilcileri hatta arı yetiştiricileri de dahil olmaktadır. Türkiye’nin bal zengini bir ülke olduğunu tüm dünya biliyor ancak biz bu konuda bir türlü kamuoyu oluşturamadık. Tüm gıda ürünlerinin denetiminde yetkili olan tek kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’dır ve ceza yetkisi bakanlıktadır. Bu sebeple üreticiden sektör temsilcilerine kadar arıcılık sektörünün tüm paydaşları kendi gücü ve ulaştığı iletişim kaynakları ölçüsünde kötüyü değil doğru olanı anlatmalıdır. Arı ürünlerimiz birbirinden değerli şifa içeren ürünlerdir. Biz, enerjimizi arı ürünlerinin faydasını anlatmaya, ülkemizin arı ürünleri kalitesini öne çıkarmaya harcamalıyız. Yaptığım birçok programda arı ürünlerinin faydalarını anlatmaya çalışıyorum. Daha önce de dile getirdiğim gibi “arı ile şeker bal ile tağşiş kelimeleri bir arada kullanıldığı sürece sektörde hiçbir sorun çözülmeyecektir”. Bu doğrultuda kaliteli üretim yapan arıcılarımızın ürünlerine haksızlık etmemek için, tüketicilerin arı ürünlerine olumsuz algı oluşturmaması için hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız ve arı ürünlerinin faydaları noktasında kamuoyu oluşturmalıyız" şeklinde konuştu.

Suat Musabeşeoğlu ABB TV'de Tarımın Başkenti adlı programının bilgilendirici bir proje olarak yayın hayatına girdiğini belirterek "Ankara tarım ve arıcılıkta başkent olacak" dedi. Yeni televizyon programında arıcılık başta olmak üzere tarıma dahil olan pek çok başlıkta yayınların devam edeceğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Muhabir: Arda Kemal Atay