Antalya'da doğuştan kalp hastası olan Kaan Toprak Kökçü (14), fenalaşınca hava ambulansıyla Ankara'daki Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Trafik kazasında beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bağışlanan kalbiyle yaşama tutunan Kaan'ın annesi Yasemin Kökçü, bu süreci "14 yılın ardından gelen mucize" olarak nitelendirdi ve organ bağışının önemine vurgu yaptı.

Yasemin ve Aşkın Kökçü çiftinin tek çocuğu olan Kaan, doğuştan kalp rahatsızlığı ile dünyaya geldi. Rahatsızlığı yıllar içinde ilerleyen Kaan'a, 2 yaşında 'kalp duvarında kalınlaşma' ve sonrasında 'kalp yetmezliği' teşhisi konuldu. Beş yıldır kalp nakli için bekleyen Kaan, 2 Haziran'da LGS'ye hazırlanırken evde fenalaştı. Ambulansla Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Kaan, durumu ağırlaşınca Sağlık Bakanlığı'na ait hava ambulansıyla Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. 5 Haziran'da gerçekleşen sevkin ardından, bir ay boyunca yoğun bakımda tedavi gören Kaan, 3 Temmuz'da trafik kazasında beyin ölümü gerçekleşen gencin kalbinin nakledilmesiyle yaşama yeniden bağlandı.

Ankara'da Paris 2024 Olimpiyat Oyunları Heyecanı Dev Ekranda! Ankara'da Paris 2024 Olimpiyat Oyunları Heyecanı Dev Ekranda!

Anne Yasemin Kökçü, oğlunun sağlığına kavuşması için büyük bir umutla beklediklerini belirterek, "İnanılmaz şaşkınım, şükrediyorum. Kaan’ın süreci bir mucize. Oğlumun yanına gittiğimde, ona inancını kaybetmemesini söyledim. 3 Temmuz akşamı, uygun kalbin bulunduğu haberi geldiğinde dünyalar bizim oldu. Bu, 14 yılın ardından gelen bir mucize" dedi. Organ bağışının önemine dikkat çeken Yasemin Kökçü, "Lütfen herkes organ bağışçısı olsun. Organlar neden toprakta çürüsün? Bir kalp, her gün o vefat eden kişi için dua edecek. Bundan daha güzel bir şey var mı? İnsanlara umut olun" şeklinde konuştu.

Baba Aşkın Kökçü ise, oğlunun bir ay boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdiğini anlatarak, "Bu bir ay, sanki 30 yıl gibi geçti. Sürekli bir umut bekleyişi içindeydik. İlk yoğun bakımdan arandığımda çok korktum ama doktor, 'Kaan’a uygun organ bulundu' dediğinde dünyalar benim oldu. Allah’ın izniyle bu 2 günü de atlatırsak, oğlum 14 yıldır beklediği sağlığına kavuşacak. Organ bağışçısı olun, organlarımız toprakta çürümesin, insanlarda can bulsun" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA