Mardin'de düzenlenen 'Deprem' konulu panele katılan Bilim Akademisi üyesi ve deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Bu ülkede çakılan her çivinin gözetim ve denetimi sizin boynunuzun borcudur. Bize, 'Bu depremler ne zaman bitecek?' diye soruyorlar. Bazen teyzeler ellerini açarak dua ediyorlar. Sakın deprem bitsin diye dua etmeyin. Deprem biterse, hepimiz biteriz. Dünya yaşamaz, ölü bir gezegen haline gelir. Deprem, dünyanın nabzıdır, kalp atışıdır" dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen panelde, 'Deprem' konusunda önemli uyarılarda bulunuldu. Prof. Dr. Naci Görür ve Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu'nun yanı sıra, Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ve vatandaşlar da panele katıldı.

Prof. Dr. Görür, "Depreme karşı dirençli binalar yapılmalı. Bu ülkede çakılan her çivinin denetimi sizin boynunuzun borcudur" vurgusunu yaparken, Prof. Dr. Bedirhanoğlu ise tarihi yapıların güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Tarihi yapıların gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi büyük önem taşıyor" dedi.

Bilim İnsanları, Komodo Ejderlerinin Güçlü Dişlerinin Sırrını Çözdü! Bilim İnsanları, Komodo Ejderlerinin Güçlü Dişlerinin Sırrını Çözdü!

Panelin ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Görür, belediyelerin, mühendis odalarının ve valiliklerin depreme hazırlık konusunda daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini vurguladı. Mardin'in tarihi ve kültürel değerlerine zarar vermeden, deprem riskini minimize etmek için bilimsel yöntemlerin önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: DHA