Ankara itfaiyesi ekipleri, yangınlara müdahale etmelerinin yanı sıra aynı zamanda kurtarma operasyonu da yapıyor. İtfaiye ekipleri geçen yıl 11 bin 388 kurtarma operasyonu  gerçekleştirdi.   

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) İtfaiye Dairesi Başkanı Levent Çeri, ekiplerin zor durumdaki 6 bin 288 hayvanın imdadına yetiştiğini açıkladı. 

Ankara'daki kurtarma operasyonlarında, 4 bin 470'si kedi, 382'si köpek, 821'i kuş, 258'si yılan olmak üzere, aralarında tilki, kaplumbağa, yarasa ve kirpinin de yer aldığı hayvanlar itfaiye tarafından kurtarıldı.

Son dönemde yaşanan sağanakların ardından Ankara'da ekiplerin en çok aldığı ihbarların arasında yılan kurtarma operasyonlarının bulunduğunu açıklayan Çeri, özellikle yaz aylarında artış gösteren anız yangınlarının hayvanlar için büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

Hasat sonrası tarlarda yakılan anızlarla binlerce hayvanın hayatını kaybettiğini belirten Çeri, "Bu nedenle anız yakılmaması gerekmektedir. Anız yangınları ayrıca çok büyük olaylara sebebiyet verebiliyor. Büyük fabrikalara ve evlere de sirayet edebiliyor" açıklamasını yaptı. 

Ankara'da Haftanın Konserleri (22-28 Temmuz) Ankara'da Haftanın Konserleri (22-28 Temmuz)

Ankara'dan son dakika haberleri için bizi takip edin!
 

Kaynak: AA