Vahim olay, 24 Mayıs günü Kahramankazan ilçesindeki Kumpınar Mahallesi'nde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda gerçekleşti

TFF Genel Kurulu ve Başkanlık Seçimi Yarın Ankara'da TFF Genel Kurulu ve Başkanlık Seçimi Yarın Ankara'da

Özel eğitim öğretmeni Mücahit Mert Hepgümüş, down sendromlu Berat Ü.'nün annesi Serap C.'yi arayarak, 'Berat, bugün beni üzdü. Arkadaşıyla aralarında sürtüşmeler oldu. Dudağı kanadı' şeklinde konuştu.

Okul dönüşü oğlunu servisten alan Serap C.,  çocuğunun vücudunda morluklar olduğunu gördü. Serap C.'nin izlerin nasıl oluştuğunu sorması ile Berat Ü., 'Hoca yaptı' dedi. Pazartesi günü okula giden Seray C., olayla ilgili müdür yardımcısı ile görüştü. Seray C.'ye, oğlu Berat'ın arkadaşı ile yaşadığı sürtüşme neticesinde yüzünü kalorifer peteğine çarptığı, öğretmen Mücahit Mert Hepgümüş'ün ise özel eğitimde kullanılması gereken bazı sert tavır ve davranışlarda bulunduğu ve çok büyütülecek bir sorun olmadığı söylendi.

Annenin ısrarcı soruları üzerine olayın meydana geldiği okulun güvenlik kamerasının kayıtlarına bakıldı. Böylece Down sendromlu Berat'ın anlatılanların aksine  öğretmeni tarafından darbedildiği anlaşıldı.

Öğrenci!Nöbetçi Öğretmen Eşi de Görmezden Geldi 

Hepgümüş'ün ayaklarıyla Berat'ın üstüne bastığı, yerlerde sürüklediği, tekme attığı anlar  kamera kayıtları ile gün yüzüne çıktı. O gün okulda nöbetçi olan ve aynı zamanda şiddet uygulayan Hepgümüş'ün eşi olan Z.H.'nin ise olay yaşanırken eşinin yanından geçip gittiği görüldü.

Görüntüleri izledikten sonra şok olan ve oğlu için hastaneden darp raporu alan Serap C., avukatı Çiğdem Tan aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine gözaltına alınan Mücahit Mert Hepgümüş, “Berat'ı sınıfa götürmek için ikna etmeye çalışıyordum” ifadesi ile kendisini savunmaya çalıştı. Hepgümüş, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

“Eşi Hakkında da Suç Duyurusunda Bulanacağız”

Down sendromlu Berat'ın avukatı Çiğdem Tan, 2 ay evvel de Berat'ın gözünde morluk tespit edildiğini fakat okulun sorumluluk almadığını ve ortaya somut bir delil konulamadığını belirterek, "Şiddetin hiçbiri normal değildir ama bu daha da vahim. Bir öğretmenin canavarca hisle yaptığı bir davranıştır. Bu çocuk, sistematik olarak dayak yiyerek eğitilmeye çalışılmıştır maalesef. Şüpheli tutuklandı ama 'basit yaralama' suçundan dava açıldığı için muzdaribiz. Çünkü bu olay görüntülerden de anlaşılacağı üzerine basit olamayacak kadar korkunçtur ve 'kasten yaralama' olayıdır. Alt sınırı ve üst sınırı muhakkak yüksekten görülmesi gereken bir davadır.

Ayrıca o günün nöbetçi öğretmeni, bu şiddeti uygulayan öğretmenin eşidir ve o da sadece seyretmiştir. Arada yine bir görüntüde mağdur down sendromlu çocuğa tekme atmıştır. O görüntüler de vardır. Fakat henüz savcılığa bu durum intikal etmemiştir, ayrıca suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

 1,5 Yıla Kadar Hapis İstemi  

Kahramankazan Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, kamera kayıtları incelendiğinde mağdur çocuğun şüpheli öğretmen tarafından açıkça darp edildiğinin görüldüğü, öğretmenin yaptığı savunmanın ise tamamen suçtan kurtulmaya yönelik, hayatın olağan akışına aykırı olduğu kaydedildi. İddianamede, Hepgümüş'ün TCK'nin 86'ncı maddesi gereği 'basit yaralama' suçundan cezalandırılması talep edildi. Savcılık, suçun 'beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı' işlenmesi ve kamu görevlisi olması nedenleriyle de artırım yapılarak 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. Kahramankazan 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iddianame kabul edildi. Şüpheli öğretmen, 24 Haziran'da hakim karşısına çıkacak.

Ankara’dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Kaynak: DHA