3 Haziran Dünya Bisiklet Günü nedeniyle Ankara'da bir bisiklet sürme etkinliği gerçekleştirildi.

Türkmenistan Büyükelçiliği ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Çankaya ilçesindeki Milli Botanik Bahçesi'nde düzenlenen etkinliğe; Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Kadir Gurbetci, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Mekan İşanguliyev, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Kadir Gurbetci, etkinlikte yaptığı konuşmada, bisikletin sağlıklı bir ulaşım aracı olduğunu ifade etti.

Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Mekan İşanguliyev de 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü'nün, Türkmenistan'ın girişimi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun kararıyla 2018'de ilan edildiğini ifade etti.

"En Büyük İhtiyacımız Ankara'mızda ve Türkiye'de Bisiklet Yolları"

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik ise Ankara'da lisanslı 5 bine yakın bisiklet sporcusu olduğunu vurgulayarak, "Bir başkent olarak bu sayıyı yeterli görmüyoruz. Öncelikle en büyük ihtiyacımız Ankara'mızda ve Türkiye'de bisiklet yolları. Yerel yönetimler, bu noktadaki kıymetli gayretleriyle bisikletseverlerin önünü açarlarsa eminim ki bisiklet sporuna olan sevda daha da artacaktır." değerlendirmesini yaptı.

Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe, bisikletin spor olmaktan ziyade bir hayat tarzı olması gerektiğine işaret etti.

Ankara Çankaya’da Silahlı Saldırı: 1 Ölü Ankara Çankaya’da Silahlı Saldırı: 1 Ölü

Bisikletin dünyanın en önemli spor dallarından biri olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, "Bisiklete binmek özgürlüktür. Bu özgürlükle birlikte sağlığınıza da kavuşuyorsunuz. Herkesi bisiklete binmeye davet ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, genç sporcularla birlikte bisiklete bindi.

Ankara'dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Kaynak: AA