ABB İtfaiye Dairesi Başkanı Levent Çeri, Ankara'da geçen yıl çıkan yangınların yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğunu belirterek dikkatsizlik ve ihmalden dolayı önüne geçilemeyecek yangıların meydana geldiğini açıkladı. 

Ankara İtfaiyesince 2023'te müdahale edilen 28 bin 465 olayın 9 bin 54'ünü yangınlar oluşturdu.

Yangınların, 4 bin 862'si bahçe ve otluk alanlarda, 1661'i metruk bina, 854'ü konut, 1027'si araç, 206'sı gecekondu, 389'u iş yeri ve 55'i fabrikada meydana geldi.

ABB İtfaiye Dairesi Başkanı Çeri, özellikle sigara izmaritlerinin büyük yangınlara sebebiyet verdiğini belirterek, "Örneğin, 2023 yılı içerisinde müdahale ettiğimiz yangınların yüzde 90'ı insanlardan kaynaklanmaktadır. Dikkatsizlik ve ihmalden dolayı önüne geçilemeyecek yangınlar sürekli çıkmaktadır. Unutmayalım ki birçok yangın sebebi dikkatsizlik, ihmal ve insan kaynaklıdır" dedi. 

Ankara Pazar Fiyatları (22 Temmuz 2024) Ankara Pazar Fiyatları (22 Temmuz 2024)

Ankaralılardan, oluşabilecek yangınlara karşı daha dikkatli olmalarını da rica eden Çeri, köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerinde meydana gelebilecek yangınlara erken müdahale için su tankeri projesini hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi. 

Çeri proje kapsamında, 546 su tankerinin dağıtımını tamamladıklarını aktararak, 1182 mahalle sakinine yangına ilk müdahale eğitimi verdiklerini ve böylece ekiplerin olay yerine ulaşıncaya kadar yangının büyümesini, can ve mal kaybının en aza indirilmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda anız, ekin ve ev yangınlarında oluşacak kayıpların önüne geçmeyi başardıklarını dile getiren Çeri, yine bu amaçla 120 tanker alarak köylere dağıtacaklarını belirtti.

Ankara'dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Kaynak: AA