Ahi Şerafeddin Camii,  Ankara’nın dokusunda derin izler bırakan bir yapıdır. Ulus Samanpazarı'nda, Ankara Kalesi'nin güney ucunda yükselen bu cami, Orta Çağ dönemi ahşap direkli ve kirişli camilerin önemli örneklerinden biri olarak şehre mimari bir zenginlik katmaktadır. Cami, Antik çağdan kalma aslan heykeli nedeniyle Arslanhane Camii olarak da isimlendirilir.

Caminin yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud döneminde, Ahi Şerafettin’in babası ve amcası tarafından 1289-1290 yıllarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yapı Anadolu Selçuklu mimarisinin önemli özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Caminin dış görünümü sade olmakla birlikte, beden duvarlarında kullanılan moloz taşlar arasında Roma ve Bizans dönemlerinden kalma işlenmiş unsurlara rastlanmaktadır. Mihrabı ise Selçuklu döneminin Anadolu'daki en özgün örneklerinden biridir. Mukarnas nişli mihrap, çini mozaik ve alçı kullanılarak yapılmıştır, duvarlardan çıkıntı yaparak tavana kadar yükselir ve büyük bir pano meydana getirir.

Başkent Oto Sanayi Sitesi'nde Korkutan Yangın! Başkent Oto Sanayi Sitesi'nde Korkutan Yangın!

Caminin minberi, ceviz ağacından mahir bir şekilde işlenmiş ve dönemin en başarılı ağaç oymacılığı örneklerinden biri olarak kabul edilir. Caminin doğu, batı ve kuzey cephelerinde olmak üzere üç kapısı vardır ve kuzeydeki taç kapısı ile dikkat çeker. Cami, 2023’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştır.

Ankara’dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Muhabir: Utku Kabakcı