NECMETTİN KURUCU                        

İlçenin Cumhuriyetin ilanına kadar geçen sürede "Çorba" adıyla anıldığı kayıtlardan ve diğer verilerden anlaşılmaktadır.

Kızılcahamam Geçmişin İzlerini Taşıyor 

Kızılcahamam,  Hititlerin daha sonra da sırasıyla Friglerin, Lidyalıların, Perslerin, Galatların, Romalıların ve Bizanslıların hakimiyetinde bulunmuştur. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi'nden sonra Türkler Anadolu'nun her bir yerine akınlar yapmaya başlamışlar, 1073 yılında Ankara ve civarına gelerek çevreye yayılmışlardır. Anadolu'ya yerleşen bugünkü Türklerin atalarını teşkil eden Oğuzların Bozoklar ve Üçoklar olmak üzere 24 boya ayrıldıkları, Bozok boylarının; Kayı, Bayat, Alkaevli, Karaevli, Yazdır, Dodurga, Döğer, Yaparlı, Afşar, Beğdili, Kızık ve Karkın; Üçok boylarınınsa Bayındır, Peçenek, Çavuldur, Çepni, Salur, Eymür, Ulayundluğ, Yüreğir, İğdir, Büğdüz, Yıva ve Kınık olduğu bilinmektedir. Bu Oğuz boylarının adlarına Kızılcahamam ilçesinde ve çevresinde sıkça rastlamak mümkündür. Buna göre Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu'ya yerleşen Oğuz Türkleri bugünkü bölge insanının kökenini teşkil etmektedir.

Zengin Bir Kültürün Beşiği 

Kızılcahamam; Çubuk, Kahramankazan, Ayaş, Güdül, Çamlıdere ilçeleri ile Bolu ve Çankırı illeri arasında kalır. Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar barajları mevcut olmakla beraber  bu barajlar Ankara'nın sulama ihtiyacını karşılayan barajlardır. Akyar barajının suyu Eğrekkaya barajına ve oradan da Kurtboğazı barajına transfer edilmektedir. Kızılcahamam İlçesi yeraltı suları bakımından zengindir. Özellikle şifalı kaplıcaları meşhurdur. 

Şifalı Sular

İlçede birçok hastalığa deva olan şifalı sular, İlk Çağ'dan beri kullanılagelmiştir. Başta romatizma olmak üzere birçok derdine deva arayan hastalar özellikle yaz mevsiminde ilçeye gelip 1-2 haftalık sürelerle kalırlar.

Dünyaca Tanınan  Maden Suyu 

Acısu deresi, ilçe merkezinin yaklaşık 4 km. kuzeydoğusundadır. Burada ilginç şekilde dere içinde bir çok noktadan doğal maden suyu çıkışları mevcuttur. Yurt içinde de oldukça iyi tanınmaktadır.Maden suyu içerisinde sağlık için yararlı mineraller bulunduran, içilebilen doğal sudur. Maden sularının yer altında bulunuş ve yüzeye çıkış mekanizması diğer sulara benzer şekildedir. Acısu jeositinde de ısıtıcı kayaçtan etkilenme söz konusudur. Bu suyun ılık olması ve diğer (Kızılcahamam-Seyhamamı) jeotermal kaynaklara yakınlığı, büyük bir jeotermal sistemin parçası olduğunu göstermektedir.

Doğada yapılan yürüyüşler/ geziler sırasında görülen bazalt, andezit, silis türü kayaçların çeşitliliği karşısında etkileniyor ve bunların nasıl olup da bu çeşitlilikte olabildiklerini merak edenimiz çoktur. “Jeopark" kavramı, 1991 yılında, Fransa'nın Digne kentinde düzenlenen Birinci Uluslararası Jeolojik Mirasın Korunması Sempozyumu sırasında 30'dan fazla ülkeden gelen 100'ü aşkın katılımcı tarafından imzalanan bu bildirgeyle ortaya çıkmıştır.

Bildirgede de vurgulandığı gibi, o güne değin pek çok ülkede kültürel mirası ya da belli bir bölgedeki bitki örtüsünü korumaya yönelik stratejiler uygulanmaktaydı. 

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler 

Karagöl Tabiat Parkı

Çam ile kavak ormanlarıyla çevrili küçük ve derin bir krater gölü olan Karagöl’ün çevirisi, el değmemiş doğa güzelliklerinin korunması amacıyla 2011 yılında tabiat parkı ilan edildi. Özellikle yaz aylarında Ankara gibi büyük şehirlerden gelen binlerce kişiyi her gün misafir eden Karagöl Tabiat Parkı’nın tertemiz havasında büyüleyici göl manzaraları eşliğinde dinlendirici zamanlar geçirebilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı

Yaz ayları ve hafta sonları büyük şehirlerden uzaklaşıp doğanın içinde dinlenmek isteyen yüzlere insanı kendine çeken kara akbabalarıyla ünlü milli park; 200'e yakın farklı kuş türü, zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliği ile görülmeye değer bir tabiat cenneti.

Aluçdağı Tabiat Parkı

Kızılcahamam'da bulanan ve doğada dinlenmek isteyenlerin sıkça uğradığı yerler arasında bir yerdir. İlçe merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan ve yıl boyu rehberli doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri, dağ bisikleti turlarının düzenlendiği tabiat parkı; aynı zamanda paintball sahaları, at çiftlikleri, okçuluk alanları, spor sahaları, çocuk oyun parkları, kır bahçeleri ve restoranlarıyla rekreasyon olanakları bakımından oldukça gelişmiş durumda. Ankara çevresinde kamp yapmak için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Ankara Kitap Fuarı Başlıyor Ankara Kitap Fuarı Başlıyor

Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Meşe ve çam ormanları arasında gizlenen mesire alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş parkurları, kır bahçeleri ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz seyir alanları gibi olanaklar da sağlanan bölgede donanımlı kamp alanlarında kamp yaparak da modern dünyadan uzakta dinlendirici birkaç gün geçirebilirsiniz.

Beşkonak Bazalt Sütunları

Kızılcahamam'a yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Beşkonak Bazalt Sütunları’nda volkanik patlamalarla yeryüzüne çıkan lavların oluşturduğu, demir ve magnezyum bakımından zengin bazalt sütunlarının yaklaşık 2,5 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Pazar Köyü

Pazar Köyü; ormanlar içinde gizlenen mesire alanları, küçük dereleri ve tertemiz havasıyla doğa gezilerinin de vazgeçilmez mola noktalarından biri konumunda. Küçük restoranlarında Orta Anadolu Bölgesi mutfağının geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz, asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvehanelerinde çayınızı yudumlayarak huzurlu atmosferinin tadını çıkarın.