Antalya'da artan konut kira fiyatları nedeniyle mağdur olan yüzlerce kişi tarafından kurulan 'Kiracılar Dayanışması Platformu'nun 16 üyesi, hazırladıkları 36 maddelik dosyayı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasi partilere sunmak için Ankara'ya yürüyüşe başladı.

Pandemi ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle yaşanan göç, Antalya'da konut kiralarını fahiş noktalara ulaştırmıştı. Bu duruma önlem olarak kentteki bazı mahalleler, yabancıların ikametine kapatıldı. Fakat yine de yüksek kira nedeniyle ev sahipleri ile kiracılar, karşı karşıya geldi.

Bu nedenle mağdur kiracılar, sosyal medyada bir araya gelerek 'Kiracılar Dayanışma Platformu'nu oluşturdu. 4 kişi ile başlayan platform girişiminin üye sayısı, 6 bine kadar ulaştı.

Düzenli olarak Muratpaşa ilçesindeki Attalos Meydanı'nda bir araya gelen platform üyeleri, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi ve seslerini duyurmak için sürekli eylem yaptı.

Kırşehir'de Mobil Trafik Eğitim Tırında Eğitim Kırşehir'de Mobil Trafik Eğitim Tırında Eğitim

Uzun zamandır yaptıkları basın açıklamalarından dönüş alamayan platform üyeleri, seslerini duyurmak için Antalya'dan TBMM'ye yürüme kararı aldı.

Bugün Kepez ilçesinde buluşan 16 platform üyesi, aldıkları izin doğrultusunda bazı il ve ilçe merkezlerinde yürüyüş gerçekleştirerek Ankara'ya ulaşacak ve çözüm önerileri olarak hazırladıkları 36 maddelik dosyayı TBMM'deki siyasi partilere sunacak.

Kiracılar Dayanışma Platformu Sözcüsü Cengiz Kul, "Yaptığımız basın açıklamalarına rağmen ne muhalefetten ne iktidardan dönüş alabildik. Somut bir adım atılmadığı için; bu konuyla ilgili cinayetler işlendiğini, sokağa atılanlar olduğunu anlatmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gideceğiz. İl ve ilçeleri gezerek Ankara'ya gideceğiz" dedi.

Yaşadıkları sorunları da anlatacaklarını söyleyen Kul, "Türkiye'deki bütün kiracıların seslerini duyurmak için gideceğiz. 36 maddeden oluşan önerimiz var. Bunlar arasında 4 bin lira ve altındaki kiralardan ev sahiplerinden vergi alınmaması, vergilerin kademeli artması, tahliye taahhütnamelerinin noter huzurunda alınması veya hiç alınmaması maddeleri var. Bunlar, kiracıları fazlasıyla mağdur ediyor. Bunların önlenmesi için sesimizi duyuracağız" diye konuştu.

DHA