İşçi konfederasyonları HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK, asgari ücrete ilişkin ortak açıklama yapacak.

Hak-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, asgari ücret ile ilgili HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK’in yarın ortak bir açıklama yapacağını söyledi.

Mahmut Arslan, temmuzda asgari ücrete ara zam talebine ilişkin HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK'in bir haftadır ortak çalışma yürüttüğünü belirterek, "3 konfederasyonla bir haftadır çalışıyoruz. Ortak bir metin hazırladık. Yarın, TÜRK-İŞ'te bu açıklamalarımızı yaparsak, arkadaşlarımız açısından haksızlık etmemiş oluruz. Birlikte açıklamayı yarın gerçekleştireceğiz” dedi.  

Açıklamayla hem taleplerini hem de olması gerekenleri dile getireceklerini ifade eden Arlan,“Yaşadığımız zorlukları, sorunları ve bunların çözümlerini beraber ortaya koyacağız. Sadece eleştirmek değil, çözüm de ortaya koyuyoruz. Umarım bunu yarın başarmış olacağız" diye konuştu.

Arslan, Konfederasyonların bir araya gelmesinin enflasyon ile ilgili olup olmadığının sorulması üzerine de "Sadece enflasyon konusuyla bir araya gelmek değil, çalışma hayatının pek çok sorunu var. Bu sorunların tamamına yönelik biz ortak bir çalışma başlattık. Bu çalışmalarımızı 3 konfederasyon bir araya gelerek önce teknik düzeyde, sonra da başkanlar düzeyinde (yaptık), yarın da inşallah bu tespitlerimizi, taleplerimizi, varsa eleştirilerimizi kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Çeyrek Altın Üretimi Yüzde 3,6 Arttı Çeyrek Altın Üretimi Yüzde 3,6 Arttı

Arslan'ın CHP Ziyaretinde Ne Konuşuldu? 

Hak-İŞ Genel Başkanı Arslan, CHP'nin yerel seçimlerde elde ettiği başarıyı tebrik etmek için ziyarette bulunduğunu söyleyerek, "Belediyelerimizde var olan sorunlarımızı kendileriyle doğrudan paylaşmak ve bu konuda bundan sonraki süreçlerde de nasıl bir çalışma yapmamız gerektiğiyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Son derece verimli bir görüşmeydi. Sayın Başkan'a taleplerimizi ifade ettik. Var olan sorunlarımızı kendileriyle paylaştık. Bundan sonraki süreçte bu diyaloğun devam etmesi hususunda da genel bir kanaatimiz var. İnşallah kendileri de yakın bir zamanda bizleri ziyaret edecek” açıklamasını yaptı.

İşçi hareketinin sorunlarını çözümü konusunda, hem Meclis'te hem de kamuoyunda CHP'nin destek ve katkılarına ihtiyacı olduklarını görüşmede ifade ettiklerini kaydeden Arslan, “Bunların da yerine getirileceği hususunda Sayın Başkan'dan gerekli güvenceleri aldık. Umarım bu görüşmeler, bundan sonra da devam eder." diye konuştu.

Kaynak: DHA