Merkez Bankası Rezervleri 4,7 Milyar Dolar Arttı Merkez Bankası Rezervleri 4,7 Milyar Dolar Arttı

Ankara Sanayi Odası (ASO) bu yılın ilk Meslek Komiteleri Ortak Toplantısını, Oda meclis üyelerinin katılımıyla, Antalya'da yaptı. ASO Başkanı Seyit Ardıç, Türkiye'nin Dünya ihracatındaki payını artırmanın zamanı geldiğini açıkladı.

Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nın açılışında konuşan ASO Başkanı Ardıç, Türkiye'nin ikiz dönüşüm ve verimliliğe odaklanması gerektiğine dikkati çekerek, "Bunun yanında üretken yapay zeka seferberliğini de ortaya koymamız şart" dedi.

Üretken yapay zeka yatırımlarının geçen yıl 25,2 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Ardıç, “McKinsey anketine göre, katılan kuruluşların yüzde 42'sinin yapay zeka uygulamasının maliyetleri azalttığını, yüzde 59'unun ise gelir artışı bildirdiğini ortaya koyuyor. Bu veriler, yapay zekanın iş verimliliğinde önemli kazanımlar sağladığını gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Ardıç, Türkiye'nin yaşadığı tüm zorluklara rağmen geçen yıl 1 trilyon dolar milli gelire ulaştığını hatırlatarak, yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkmak için daha fazla çalışmanın ve etkin politikalar uygulamanın şart olduğunu da aktardı.

Aksi halde Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulamayacağını belirten Ardıç, "Ne üretiyorsak geleneksel veya teknolojik ürün fark etmeksizin verimliliği artırmak, pazara yenilikçi ve rekabetçi ürünler sunmak zorundayız. Artık ne pahasına olursa olsun ihracat değil, daha yüksek katma değerli ve daha fazla döviz kazancı sağlayacak süreçlere ve işbirliklerine odaklanmalıyız. 2023 yılında yaklaşık 25 trilyon dolar olan dünya ihracatından yüzde 1'ler civarında olan payımızı artırmanın zamanı geldi" diye konuştu.

Kaynak: AA