"Fiery Rainbow" terimi, genellikle "Ateş Gökkuşağı" olarak da adlandırılan atmosferik bir optik fenomeni ifade eder. Bu fenomen, güneş veya ayın etrafında beliren, normal bir gökkuşağına benzer, ancak daha dar ve daha parlak olan bir gökkuşağıdır.

Voyager 1 Uzay Aracı Yeniden Faaliyette Voyager 1 Uzay Aracı Yeniden Faaliyette

Ateş gökkuşağı, atmosferdeki yüksek irtifalı ince buz kristalleri içeren bulutlar tarafından oluşturulur. Bu bulutlara "cirus" bulutları denir. Güneş veya ay ışığı bu buz kristalleri tarafından kırılarak yansıtılır ve bu da gökkuşağının renkli yelpazesini oluşturur. Ancak burada Sirus bulutlarını oluşturan altıgen buz kristallerinin yere paralel kalın plakalar şeklinde yerleşmiş olması gerekiyor.

Normal bir gökkuşağından farklı olarak, ateş gökkuşağı daha parlaktır çünkü bu buz kristalleri ışığı daha yoğun bir şekilde kırabilir. Bu nedenle, gökyüzünde normal bir gökkuşağına benzer bir görüntü oluşuyor, ancak daha belirgin ve daha renkli görünüyor.

Güneş ve bulutların yüksekte olmasını gerektiren fenomen, Ekvator yakınındaki tüm yüksek rakımlı bölgelerde daha sık gözleniyor. Ateş gökkuşağı genellikle güneş doğarken veya batarken görülüyor, çünkü bu zamanlarda güneş ışığı atmosfer boyunca daha dik bir açıyla geliyorve bu da bulutlardan yansıyan ışığı daha belirgin hale getiriyor. Bu nedenle, bu olayı gözlemlemek için genellikle sabah erken saatler veya gün batımı zamanları tercih ediliyor.

Işık böyle bir buz kristalinin üst yüzeyinden dikey olarak girip alt yüzeyinden çıktığında, prizmadan geçen ışıkta olduğu gibi kırılıyor, yani yön değiştiriyor. Sirus bulutundaki kristaller gerektiği gibi yerleşmiş olursa bu renk tayfı ortaya çıkıyor.

Bu fenomen, fırtına sonrasında kümülüs bulutlarının üzerinde oluşan “gökkuşağı bulutu” ile sıklıkla karıştırılıyor.

Muhabir: Ebrar Çelik