SALİH DEMİRELLİ

Vücudumuzdaki organların çalışma sistemini olumlu etkileyen birtakım yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyeceklerden özellikle biri çok etkili bir besin olarak, sık tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Bağırsaklara ve beyne iyi gelen yiyecek hangisidir diye soran insanlar, bu soruya yanıt arayarak cevapları merak etmektedir.

Sahurda Beslenme Nasıl Olmalıdır? Sahurda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bağırsaklara ve Beyne İyi Gelen Yiyecek Hangisidir?

Bağırsaklara ve beyne iyi gelen besinler herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkarken, bu alanda uzman olan Prof. Dr. Canan Karatay açıklamalarda bulunarak soruların cevaplarını derledi. Karatay, vücut direncini arttırmanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemine vurgu yaparak, özellikle kış aylarında doğru beslenmenin büyük önem taşıdığını belirtti. Sağlıklı bağırsakların güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarı olduğunu ifade eden Karatay, probiyotik zengini besinlerin bağırsak sağlığını desteklediğini söyledi. Ayrıca, probiyotik bakterileri azaltan faktörleri sıralayarak, paketlenmiş hazır yiyecekler, çevresel toksinler, yaygın olarak kullanılan antibiyotik ve temizlik ürünlerini bu faktörler arasında gösterdi.

Karatay, bağışıklık sisteminin büyük bir kısmının bağırsaklarda bulunduğunu ve probiyotik bakterilerin artırılması gerektiğini vurgulayarak, ev yoğurdu, ev yapımı sirke, fermente sebzeler ve ev yapımı turşunun sağlıklı beslenme için önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmanın fermente sebzelerin sağlığa olumlu etkilerini ortaya koyduğunu aktaran Karatay, bu besinlerin bağırsakları düzenleyip, beyin sağlığını desteklediğini ifade etti.

Editör: Salih Demirelli