Hakan Fidan ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Fidan, Çin ve Türkiye’nin uluslararası pek çok alanda ortak görüşe sahip olduklarını, her iki ülkenin de uluslararası konularda daha adil bir anlayışla hareket ettiğini kaydetti.

Fidan, "Türkiye ile Çin arasında sürdürülecek iyi ilişkiler, bölgesel ve küresel barışın, refah ve istikrarın sürdürülmesine da katkı sağlayacak. Asya Pasifik'teki değişim ve jeopolitik yansımalarını da yakından takip ediyoruz. Asya Pasifik'teki sınamaların etkin çok amaçlılık, kırılma diyalog çabaları ve ortak önceliklere dayanarak işbirliğini yapmayı düşünüyoruz." açıklamalarında bulundu.

 Kaşgar ve Urumçi'nin Çin'in kültürel zenginliğine katkıda bulunan iki kadim Türk İslam şehrinin olduğunu hatırlatan Fidan, şunları kaydetti:

Tuzla'daki Fabrika Yangını Ormanlık Alana Sıçradı Tuzla'daki Fabrika Yangını Ormanlık Alana Sıçradı

"Bu şehirler Çin'le Türk dünyası arasında ve Çin'le İslam dünyası arasında aynı zamanda bir köprü rolü de oynamakta. Tarihi dostluğumuzun ve komşuluğumuzun sembolleridir. Toplumların ve halkların birlikte güçlü devletlerin en büyük zenginliğidir. Bu coğrafyaların tarihi ve kültürel zenginliğine tanıklık etmekten büyük heyecan duyacağımı ifade etmek istiyorum."

Kaynak: AA