İklim değişikliğinin etkisiyle Kızıldeniz'den Süveyş Kanalı'nı geçerek Akdeniz'e gelen zehirli balon balıkları sokak hayvanları için de tehlike oluşturuyor. Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Bu balıkların etrafa atılmaması gerekiyor. Bir kara hayvanı, kedi, köpek bunu yiyebilir ve ölümüne sebep olabilir" uyarısını yaptı.

Balıkçıların ağlarına ve oltalarına zarar veren istilacı türün ölüsü de tehdit oluşturmaya başladı.

Antalya'da kıyı balıkçılığı yapanların oltalarına takılan zehirli balon balıklarının sokak hayvanlarının yaşam alanlarında bırakıldığı görüldü.

Gömlek ve Kazakları Düzgün Katlamanın Püf Noktaları Gömlek ve Kazakları Düzgün Katlamanın Püf Noktaları

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balon balığının tüketilmesinin ölümle sonuçlanabileceğini belirterek, "Kıyıdan olsun tekne ile çıkan balıkçılarımız olsun; tuttukları balon balıklarını rastgele atıyor ya da oldukları yerlere bırakıyor. Bu balıkların etrafa atılmaması gerekiyor. Bir kara hayvanı, kedi, köpek bunu yiyebilir ve ölümüne sebep olabilir" dedi.

Balon balıklarının ölüsünün de canlılara zarar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, "Balıkçılarımız bu konuda daha duyarlı davranmalı ve bunları rastgele atmamalı. Bir canlının ölümüne sebep olabilirler. Daha önce de bunu tüketip, ölen vatandaşlarımız ve sokak hayvanları oldu. Bunun için tutulan balıklar gömülebilir" tavsiyesini yaptı.

Akdeniz'deki yerli türleri baskılayan ve yerlerini alan zehirli balon balıkları ile mücadele kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı da geçen hafta balığın kuyruğunu getiren balıkçılara 25 lira ödeme yapılacağını açıklamıştı.

Kaynak: DHA