Deyimler, genellikle gerçek anlamlarının dışında mecazi anlamda kullanılan ve kalıplaşmış ifadelerden oluşan dil yapılarıdır. İki veya daha fazla sözcükten meydana gelen deyimler, günlük konuşma dilinde sıkça yer alır. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan "başına devlet kuşu konmak" deyimi, anlamı ve örnek kullanımıyla dikkat çeker. 

Geçmişte, bir hükümdarın halkını bahçesinde toplayarak, balkonundan "devlet kuşu" adını verdiği bir kuşu uçurduğu ve bu kuş kimin başına konarsa o kişiyi ülkeye hükümdar yapacağı hikayesi anlatılır. Bu efsane, deyimin kökeni olarak kabul edilmektedir. 

Meksikalı Pastacı Tanya Şentürk, Tatlılarını Sanata Dönüştürüyor Meksikalı Pastacı Tanya Şentürk, Tatlılarını Sanata Dönüştürüyor

Başına devlet kuşu konmak deyimi, genellikle şanslı insanlar için kullanılır. Beklenmedik anda olumlu olaylar yaşayan kişilere bu deyimle atıfta bulunulur. Ummadığı bir nimete veya varlığa kavuşmak anlamına gelir. Beklenmedik bir anda büyük bir servet veya önemli bir konuma sahip olma durumunu ifade eder.  

Örnek cümle: "Nasıl aldı bu köşkü? Başına talih kuşu mu kondu dersin?

Muhabir: Betül Demir