Bazıları özlemle, bazıları ise endişeyle beklediği yaz mevsimi, beklenen sıcaklarla geldi. Uzmanlara göre, bu yıl yaz sıcakları beklenenden daha erken başladı ve Türkiye'yi daha sıcak günler bekliyor. Özellikle güney şehirlerimizde sıcaklıkların 40 dereceyi aşması tahmin ediliyor. Kavurucu sıcakların ne kadar süreceğine ve bayramda hava durumu nasıl olacağına, birlikte göz atalım.

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte, sıcaklar da artmaya başladı. Ancak uzmanlara göre daha sıcak günler yaklaşıyor. Meteoroloji uzmanları, Afrika üzerinden gelen yeni bir sıcak hava dalgasının hafta boyunca ülkenin geniş bir bölgesinde etkili olacağını belirtiyor.

Bununla birlikte uzmanlar, bu yıl yaz sıcaklarının aniden yükselmeye başladığını belirtiyor. Elbette bu duruma neden olan bazı şeyler var. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, konuyla ilgili olarak “Yaz sıcaklarının birdenbire artmasının sebebi bir tarafta alçak basınç oluğu bir tarafta da yüksek basınç sırtı dediğimiz sistemin etkili olması. Orta Avrupa’da ve Balkanlarda Alçak basınç oluğu etkili olurken yağışlı ve daha serin havalar söz konusu. Bizde maalesef yüksek basınç sırtı etkili olduğu için sıcaklıkların daha da artmasına neden oluyor” ifadelerini kullanıyor.

Bu hafta boyunca İstanbul’da sıcaklıkların 32-34 derece civarında olacağı belirtilirken, güney şehirlerimizde termometrelerin 40-42 dereceleri göstermesi bekleniyor. Afrika üzerinden gelen hava dalgası cuma gününe kadar bunaltıcı sıcaklara neden olacak. Ayrıca yine cuma gününe kadar Türkiye’de yağış görülme ihtimali de hayli düşük. Kavurucu sıcaklar ancak hafta sonunda etkisini kaybedecek.

Bayramda Hava Nasıl Olacak?

Uzmanlara göre, cuma gününden sonra sıcaklıkların düşme eğiliminde olacak. Ayrıca İç Anadolu, Orta Karadeniz'in yüksek kesimleri, Göller Bölgesi ve Akdeniz'in yüksek kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Pazar günü ise Rize, Erzurum, Kars ve Erzincan çevrelerinde yağışlı hava öngörülüyor. Ancak uzmanlar, bu yağışların devamlı olmadığını, kısa süreli ancak etkili olabileceğini belirtiyor. Bayramda hava durumu nasıl olacak, detaylarına birlikte bakalım.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi önümüzdeki cumartesi yani arife günü sıcaklıklar azalacak. Bayramın ilk gününde de sıcaklıkların azalma eğilimi devam edecek. Söz gelimi pazar günü İstanbul’da hava sıcaklığı 28 ila 30 derece arasında olacak. Ayrıca yer yer kısa süreli de olsa gök gürültülü sağanak yağış görülebilir. Güney şehirlerimiz ise ne yazı ki bayramda da kavurucu sıcaklarla mücadele etmek zorunda kalacak.

Evcil Hayvan Bakımında Sık Yapılan Hatalar Evcil Hayvan Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Akdeniz ve Ege’de sıcaklıklar 36-40 derece arasında değişiyor. Karadeniz ise bayram boyunca serin olacak, Rize-Samsun çevrelerinde hava sıcaklığı 25-27 derecelerde. Ankara’da ise 30 derece civarında hava sıcaklığı bekleniyor.

Son olarak uzmanlar, deprem bölgesindeki sıcaklıkların ise 34-36 dereceleri bulacağını ifade ediyor.

Muhabir: Ebrar Çelik