Bel ve sırt ağrıları, günlük yaşamı olumsuz etkileyen yaygın sorunlardan biridir. Bu tür ağrıları önlemek ve hafifletmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Gün içerisinde bu tür ağrıları azaltmak için kullanabileceğiniz bazı tavsiyeleri sizler için derledik. 

Sabah yataktan ani kalkışlar, kasların ve omurganın uyum sağlamasını zorlaştırır. Bu ani hareketler, omurgadaki kas ve eklemlerin tepki verememesiyle "ciddi ağrılar" ve zedelenmelere, hatta bel tutulmasına neden olabilir. Uykudan uyanınca, yatakta 5-6 dakika boyunca gerinme hareketleri yaparak kasların gevşemesine izin verilmelidir. Blok hareketle yana dönüp doğrularak, önce bacaklar sarkıtılmalı ve ardından kolların yardımıyla vücut dik konuma getirilmelidir. 

Yatak seçimi, bel ve sırt ağrılarının hafifletilmesinde önemli bir rol oynar. İnsan vücudunun doğal yapısı gereği, boyun ve bel bölgesinde eğrilikler bulunur. Çok yumuşak veya çok sert yataklar, bu doğal eğriliklerin bozulmasına yol açar. Ortopedik yatak seçimi, bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Eğer yatağın orta kısmı çöktüyse, yatak mutlaka değiştirilmelidir. 

Masa başında çalışanlar için doğru masa ve sandalye ayarı hayati önem taşır. Oturulan sandalyenin sırtı desteklemesi ve dik oturmaya özen gösterilmesi gereklidir. Her 30 dakikada bir, ofis içinde veya dışında kısa yürüyüşler yapmak, bel ve sırt ağrılarının hafiflemesini sağlar. 

Tek taraflı çanta taşımaktan kaçınılmalıdır. Her iki omuza da eşit yük bindiren sırt çantalarının kullanılması, bel ve sırt sağlığı açısından daha faydalıdır. 

Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir? Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bel ve sırt ağrılarının temel nedeni kas spazmlarıdır. Banyodan sonra ıslak saçla kalmak, boyun kaslarının kasılmasına sebep olur. Omurga bir bütün olarak çalıştığı için, boyundaki kas spazmları bel ve sırt ağrılarına yol açabilir. Banyo veya duş sonrası saçların kurutulması, bu tür ağrıların önlenmesine yardımcı olur. 

Muhabir: Ebrar Çelik