Beşiktaş Kulübü Futbol Takımları Genel Koordinatörü Samet Aybaba, Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında siyah-beyazlı takımın gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Samet Aybaba,öncelikli hedeflerinin Türkiye Kupası'nı kazanmak olduğunu belirterek,"Onun için özel prim sistemi planladım. Başkanımızla konuşacağız. Birinci hedefimiz o. İkinci hedefimiz UEFA'ya katılacak bir sıralama yakalanması. Ama kupa birinci hedefimiz" dedi.

Teknik direktör arayışlarının devam ettiğini aktaran Aybaba, "Hoca ile ilgili çalışmalar sürüyor. Kolay bir şey değil. Yerli hoca olarak iki değerimiz vardı. Biri Rıza Çalımbay diğeri de Sergen Yalçın. Rıza hoca bizden önce gelmişti. Şimdi Sergen Hoca var. Bu isimleri itibarsızlaştırmayalım. Bizim değerlerimiz bu isimler. Burada nasıl bir değişime gidilmesi gerektiğiyle ilgili istişare ediyoruz. Bizim tercihlerimiz konusunda bir hoca tipi için çalışmalar devam ediyor” açıklamasını yaptı.  

Aybaba, kadro yapılanmasının kötü olduğuna dikkat çekerek, “14 yabancı oyuncu elimizde bulunuyor. Transfer yapamayız. Bu oyuncularla ne yapabiliriz düşünüyoruz. Değerlerini bularak elimizden çıkarabilirsek bu oyuncuları, yerine oyuncular almak istiyoruz. Bayağı mesafe kat ettik. Görüşmelerimiz var. Maç izlemeye gittim. Plan yaptık. Elimizdeki oyuncularla konuşmaya başladık. Alex Oxlade-Chamberlain'in sakatlığı var. Listeye yazılmayabilir diye bir fikrimiz var. Bir oyuncu boşluğumuz var. Onun dışında Oyuncularla transfer görüşmelerini bitirince transferler yapmaya başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş'ın marka değeri en yüksek kulüp olduğunu anlatan Aybaba, "Hiçbir arkadaşımız bize gelip 'Ben bu takımda mutlu değilim, performansım düşük, şu nedenle katkı veremiyorum. Transfer görüşmeleri yapabilir miyim?" diye bir temasta bulunmadı. Aboubakar her yerde konuşuyor, bir tek bize konuşmuyor. Buradan isteyen herkesi göndeririz, burası Beşiktaş. Önemli olan Beşiktaş. Buradan herkes gider. Burası marka değeri en yüksek takımdır” değerlendirmesini yaptı.  

Aybaba, yabancı oyuncuların keyiflerinin iyi olduğunu belirterek, “Arkadaşlarıyla idmana çıkıyorlar, yemek yiyorlar. Afrika Uluslar Kupası'na gittiler, halen keyifleri iyi. Keyifleri iyi olmayan bir taraf var, o da Beşiktaş tarafı" dedi.

Sözleşmeleri sezon sonunda bitecek olan Cenk Tosun ve Salih Uçan ile devre arasında görüşeceklerini belirten Aybaba, "Cenk ve Salih ile görüşeceğiz. Devre arasına geçelim görüşelim dedik. Onlarla birkaç kez görüştüm bire bir. Küserek bir şeyleri çözemezsiniz. İkisiyle de görüşeceğiz” bilgisini verdi.

Samet Aybaba, Teknik direktör Rıza Çalımbay ile her zaman iyi arkadaş olduklarının altını çizerek, "Beşiktaş'ın içinden çıkan değerleri itibarsızlaştırmamak lazım. Bizim duygularımız var, aidiyetimiz var. Bu camiadan çıkmış yetişmiş insanlarız. Birlikte neler gördük neler yaşadık. Rıza'nın benim için değeri vardır, Beşiktaş için bir değeri vardır. Kendisine bilgi verdim. Ayrılırken doğru olanı yaptık. Her zaman iyi bir arkadaşız. O çok iyi bir teknik adam. Büyük başarılar elde etti. Aramızda hiçbir sorun yok" ifadelerini kullandı.

Altyapı için de önemli açıklamalarda bulunan Aybaba, "Avrupa'nın en genç ülkesiyiz. Buradan daha çok katkı almamız lazım. Avrupa'ya da katkı vermemiz lazım. Çok az süre alıyorlar ki bu doğru değil. Benim bu 25 günlük sürede en çok uğraştığım altyapı. Mehmet Ekşi hocayla sürekli görüşüyoruz. 7 bölgeye ayıracağız altyapıyı. Orayı genişletiyoruz. Oyuncuların A takımda daha çok yer alması için antrenörlerle daha çok diyalogda olacağız. Altyapı tarafı benim en önemli işim. Bir an önce Fulya'dan çıkmamız lazım. Bu imkansızlıklara rağmen altyapıdan 6 oyuncumuz var. Daha gelişecek, sürpriz arkadaşlar var. Bunları değerlendireceğiz" müjdesini verdi.

Futbol sahasında hiçbir zaman olmayacağının altını çizen Samet Aybaba, "Futbol sahası içinde, o bölümlerin içinde ben hiç yokum. Ama bu takımın patronu benim. Teknik direktörün de üstündeyim. Kız takımından tutun, altyapı, futbol okulları tamamen yetki bende. Bu yetkiyi bana başkanım verdi. Teknik direktörle saha içi ve takım performansıyla ilgili sadece sohbetim olur. Onun dışındaki her şeyin yetkilisi benim" açıklamalarını yaptı.

Samet Aybaba, Sergen Yalçın'ın Beşiktaş'ın teknik direktör adaylarının arasında olmasının doğal olduğunu anlatarak, "Sergen Yalçın doğal aday. Bir görüşme yapmadık ama görüşürüz. Başka adaylar da var. Birtakım şeyleri doğru toparlamak lazım. Kadro yapılanmasını nasıl yapacağız, nasıl bir kadro yapısını hocaya vereceğiz. Şu an mevcut kadro 13 kişi. 6 kişi Afrika Kupası'na gitti. Bundan önceki arkadaşlar Afrika Kupası'nı bilmiyor muydu acaba. 3 stoperimiz de Afrika Kupası'nda. Altyapı hariç 13 kişiyiz. Önümüzde 4 maç var. Hoca gelecek, 13 kişiyle antrenman çıkar mı, ne düşünür, hep başkanımızla konuşuyoruz. Yapabileceklerimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hocalar takım performansını izliyor. Onlar da düşünüyordur, bu kadroyu nasıl çalıştırırız diye" değerlendirmesinde bulundu.

Dağ Kayağı Şampiyonası Heyecanı Rize’de Başladı Dağ Kayağı Şampiyonası Heyecanı Rize’de Başladı

Kadro dışı bırakılan oyuncuların takıma dönme durumlarıyla ilgili de konuşan Aybaba, "Kendileriyle birebir konuştuk. Oyuncuların hemen hemen tamamıyla görüştüm. Oyuncular, 'Bu takımda disiplin yok' diyorlar. '3 senedir bu takımda hiç kimseye bir cezai yaptırım yapılmadı, bir arada değiliz, birlikte hareket edemiyoruz. Soyunma odasında bile bir arada değiliz, bir de takımın lideri yok' diyorlar. Böyle sorunların biriktiği markadan nasıl başarı bekliyorsunuz. Beşiktaş bu söylediğimiz şeylerin tamamını kaybetmiş. Bu oyunculara bir mesaj vermemiz lazım değil mi? Ücretler de fazla ama ortada bir başarı yok. Bir duygu, heyecan, performansla iliği gelişim yok. Oyuncuların hepsi bunlardan şikayetçi. Biz de eski hallerine dönsünler istiyoruz. 60 milyon euroluk bir bütçemiz var. Bu kadar kötü performans olabilir mi? " sorusunu yöneltti.

Bu sezonki kadro planlamasında teknik direktör Şenol Güneş'in payının ne kadar olduğuna dair bir soruya Aybaba, "Şenol hoca bu takımın transferlerinde direkt katkısı olduysa tabii ki eleştiririz. Nasıl ki şampiyon olduğunda takdir edip, inanılmaz şeyler söylüyorsak, bu kadro planlamasında katkısı varsa eleştiririz. Doğru yapılan şeyleri takdir ediyorsak, yanlışları da eleştireceğiz" yanıtını verdi.

Samet Aybaba, Chelsea ve Paris Saint-Germain ile transfer görüşmeleri yaptıklarını da anlatarak "Onların verdiği, bizim istediğimiz oyuncularla ilgili anlaşamadık. Devre arası olmasa da sezon başında mutlaka bir şeyler çıkacaktır" bilgisini paylaştı.

DHA

Editör: Ersan Akbaş