BioNTech'in, ocak-mart dönemini kapsayan bilançosuna göre, 2023’ün ilk çeyreğinde 502,2 milyon avro net kar eden firma, bu yılın ocak-mart döneminde 315,1 milyon avro net zarar açıkladı.

Şirketin geçtiğimiz sene ilk çeyreğinde 14,24 avro olan hisse başına net karı da bu yılın aynı döneminde 2,05 avroya geriledi.

BioNTech'in geliri ise bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 azalarak 187,6 milyon avroya geriledi. Şirket, 2023'nin ilk çeyreğinde 1 milyar 277 milyon avro gelir sağlamıştı.

Şirketin söz konusu açıklamasında, finansal sonuçlardaki değişimin, şirketin dünya genelinde Kovid-19 aşılarının satışından elde edilen gelirlerinin düşmesinden kaynaklandığı belirtildi.

BioNTech, tüm yıl gelirlerinin yaklaşık yüzde 90‘ını 2024’ün son aylarında elde etmeyi bekliyor” ifadelerine yer verilen açıklamada, şirketin halen 2024/25 aşılama sezonu için başka bir varyanta adapte Kovid-19 aşısı üzerinde çalıştığı bildirildi.

İstanbul Havalimanı Avrupa'da İlk Sırada İstanbul Havalimanı Avrupa'da İlk Sırada

Açıklamaya göre, Kovid-19 salgını sonrası odak noktasını kanser ilacı geliştirmeye kaydıran şirket, ilk kanser ilacını 2026’da piyasaya sürmeyi hedefliyor.

BioNTech, bulaşıcı hastalıklar alanında ise sıtma, tüberküloz ve tüberküloza karşı aşı adayları için klinik testlere de başladı.

BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, yılın geri kalanında, varyanta adapte bir Kovid-19 aşısı geliştirmeyi ve ticarileştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Şahin, “Kanser ve bulaşıcı hastalıklar için pazarlanan ilaçlara sahip ticari bir şirket olma amacıyla onkoloji birimimizin tam potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik klinik geliştirme faaliyetlerimizi hızlandırmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA