Nesrin YARIM ÖZOĞLU'nun 15 Ocak 2024 tarihli yazısı: Bir Salgın Var

Geçtiğimiz haftaki yazımda “Bir salgın mı var” diye sormuştum. Geçirdiğimiz bir hafta bizlere gösterdi ki ciddi bir salgın var. Etrafımızdaki hemen hemen herkes öksürüyor, tıksırıyor, üst solunum yolu rahatsızlığı yaşıyor. Hastanelerin acil servisleri tıklım tıklım dolu. Çoğu çocuk hastalardan oluşuyor. Bu durum da bizlere ciddi bir salgının olduğunu gösteriyor.

Aynı hafta içerisinde iki defa acil servise giden biri olarak ilk gittiğimde gecenin 1’inde önümde sıra bekleyen kişi sayısının 80 kişi, ikinci gittiğimde ise 65 kişi olduğunu gördüğümde salgının ciddi bir boyutta olduğunu fark ettim. Kızımın sınıfında çocukların yarısı bu haftayı hasta geçirdi. Buradan da bildiğim üzere acil serviste de yoğunlukta çocuk hastaların olduğunu gördüm. Şikâyetler hep aynı. Boğaz yanması, nefes almayı zorlaştıran kuru öksürük, burun akıntısı, yüksek ateş... Biz bu semptomlara alışkınız, akıllara da ilk Kovid-19 geliyor hâliyle ama durum öyle değilmiş.

Acil servislere başvuranların sayısının iki katına çıktığı ifade ediliyor. Ciddi bir salgın var. Son dönemde grip vakaları arttı. Yaygın olan Kovid-19 ve Influenza'ya birçok farklı virüs de eklendi. Uzmanlara göre bu yıl üçlü bir salgınla karşı karşıyaymışız. Gençler, grip virüslerinden Haemophilus Influenza Tip-B (HiB) etkisi altında. Kovid-19, yaşlı ve ek hastalığı olanlarda zatürreye sebep olarak ağır seyredebiliyor. Çocuklar ise RSV saldırısında... Yaşanan salgında enfeksiyonlar direnci düşürdüğünden, hastalığın arka arkaya geçirilebildiği ve semptomların uzun sürebildiği belirtiliyor. Üçlü salgın, bir solunum yolu enfeksiyonu olmakla birlikte yaşanan bu durumun Kovid-19 gibi tek bir virüs olarak değil, birçok virüsün bazen bir arada, çoğunlukla peş peşe görülmesiyle seyrettiği söyleniyor. Unutulan Influenza (grip) ve pandemi döneminde kaybolan RSV virüsüyle birlikte üç virüsün birbirine karıştığını söyleyen uzmanlar, durumu şu şekilde açıklıyor: “Önceki yıllarda RSV her zaman salgın olur ama Kasım, Aralık gibi biterdi. O biterken de Influenza başlardı. Şimdi bu 3 virüs birbirine karışmaya başladı. O nedenle insanlar; burun akıntısı, öksürük ve kırıklık şikâyetlerinin tam geçmek üzereyken yeniden başladığını söylüyor. Yani bitmeyen bir enfeksiyon ve buna bağlı şikâyetlerden bahsediyor. Aslında bu durumun nedeni, virüslerin arka arkaya etki etmesi. Azalmış bağışıklıkla birlikte salgın boyutundaki bu tablo görülüyor."

Riskli grupta olanlar mutlaka dikkat etmeli. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üstündekilerden daha ağır geçiriyor. Bunun yanında 70 yaşın üstündekiler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar riskli gruplar olarak tanımlanıyor ve bu kişilerin mutlaka hastaneye gitmeleri gerekiyor. Herkes kendi önlemini kendi almalı. Toplu taşıma, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlarda maske takmamız gerekiyor.

Pandemi döneminde hayatımıza soktuğumuz ve bir süredir ara verdiğimiz “mesefa, maske, hijyen” kurallarını tekrar hatırlamamız gerekiyor. Lütfen hasta olan çocuğunuzu okula kesinlikle göndermeyin. Birbiri ile yakın temas kuran çocukların virüse yakalanmaları daha hızlı gerçekleşiyor. Diğer çocukları da tehlikeye sokmayın.