BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kıyasla 192,23 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 106,7 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

Borsa İstanbul’da Gün Rekorlarla Sonlandı Borsa İstanbul’da Gün Rekorlarla Sonlandı

Bankacılık endeksi yüzde 4,05, holding endeksi yüzde 1,02 değer kaybetti.

Sektör endeksleri içinde en fazla kazandıran yüzde 9,32 ile spor, en çok kaybettiren yüzde ise 4,05 ile bankacılık oldu.

Uzmanlar, küresel pay piyasalarında, ABD’de duyurulan verilerden sonra karışık bir seyrin olduğuna dikkat çekti.

Diğer taraftan, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), düşüş eğilimini sürdürerek 256,7 baz puan ile Şubat 2020'den bu zamana en düşük seviyesine indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunumda enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgulayarak, "Hazirandan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde enflasyonu, belirlediğimiz ara hedeflerle uyumlu olacak şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ile Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ABD'de ADP özel sektör istihdamı verilerinin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.200 puanın destek,10.600 ve 10.800 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA