Son yıllarda su varlığının önemli bir kısmını kaybederek, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü'ndeki çekilmenin boyutu rakamlara yansıdı. 54 yılda su seviyesi 20,29 metre azalan gölün hacmi de yüzde 47 geriledi.  

Türkiye'nin 7'nci büyük gölü olan Burdur Gölü'nde su kotunun en yüksek olduğu seviye 1970 yılı Mayıs ayında 857,62 metre olarak ölçüldü. 

Bu tarihten itibaren su seviyesinde önemli düşüşler gözlenen Burdur Gölü'nde su kotu 2024 Şubat ayında yapılan ölçümle 837,33 metreye inerek 20,29 metre azaldı. 

54 yılda göl hacmi 7 bin 426 hektometreküpten yüzde 47'lik düşüşle 3 bin 952 hektometreküpe geriledi. 

Burdur Gölü'nde son 5 yıldaki su kaybı ise 2,81 metre oldu.

Araçların Kontrol Paneli Görüntüleri Nasıl Çalışır? Araçların Kontrol Paneli Görüntüleri Nasıl Çalışır?

Su seviyesindeki düşüşle birlikte göl, Halk Plajı'nda bir zamanlar tekne turlarının yapıldığı iskeleden yaklaşık 25 metre uzaklaştı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Gülle,"Burdur Gölü ve diğer göllerde susuzluk artık sinyal vermiyor, acı acı siren çalıyor. Gölün havzasında suya olan talep o kadar arttı ki artık göl beslenemiyor. Sonuç olarak, bütün verileri ortaya koyduğumuzda, Burdur Gölü'ndeki bu azalışın bu yüzyıl içerisinde telafisi artık mümkün görünmüyor. Giderek küçülen bir göle alışmalıyız artık" dedi.

Son yıllarda yaşanan aşırı sıcaklıklar, yağış azalması ve yoğun yer altı suyu kullanımının bütün su sistemlerinin dengesini bozduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gülle, "Artık günümüzde susuzluk sadece yağışlara bağlı bir olay olmaktan çıktı. Aynı zamanda susuzluk insanların su kullanım davranışlarının bir sonucu haline geldi. Yani kuraklık doğadan, susuzluk insandan kaynaklanır" diye konuştu.

Kaynak: DHA