Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, TGRT Haber ekranlarında yer alan Medya Kritik programında, en düşük emekli maaşı alan vatandaşları üzecek bir kulis bilgisini paylaştı.

ÇAYKUR’dan Yaş Çay Alımına İlişkin Duyuru ÇAYKUR’dan Yaş Çay Alımına İlişkin Duyuru

Ekonomik anlamda kritik günler yaşandığını belirten Küçük, “Şu an zirvedeyiz. Yani şu an kapkaranlık bir durumdayız. Şu an en karanlık noktadayız” tespitinde bulundu.

Küçük, TÜİK’in açıkladığı aylık 1,64’lük enflasyon artışını inandırıcı bulmadığını da kaydederek, “Yani, ben de çok inandırıcı bulmadım. Elektrik zammı bir hafta önce yapılsaydı ve 10 gün önce resmi gazetede yayımlansaydı, bu 2,20 olurdu” dedi.

Burada emeklilerin kök maaşı olayına değinen Küçük, 11 bin lira maaş alan bir emeklinin, kök maaşı 8 bin 800 lira ise zammın kök maaşa mı yoksa 11 bin liraya mı yapılacağı sorusunu yöneltti.

Küçük, en düşük maaş alan emeklinin durumuna bu nedenle acilen el atılması gerektiğini vurgulayarak emeklileri üzecek aldığı kulis bilgisini paylaştı.

Buna göre düşük emekli aylığı alanlara 2025 yılı Ocak ayında bir düzeltme yapılacağını söyleyen Küçük,“Yani şu an en karanlık andayız” ifadesiyle yaşanılanları özetledi.

Küçük, geçen seneye göre marketlerde gıdada yüzde 100 zam olduğunu da kaydederek, “Yüzde 100’ün üzerinde artmayan tek bir gıda ürünü yok” dedi ve limon fiyatları üzerinden örnek verdi.

3 harfli marketlerde 55 lira olan limonun kilosunun normal marketlerde 70 liraya kadar çıktığını ifade eden Küçük’e, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik, Ankara’da limonun kilosunun 90 liraya çıktığını söyleyerek destek verdi.

Bu nedenle acilen emeklilerin durumunun düzeltilmesi gerektiğini belirten Küçük, “Öğretmen, bu ay itibariyle 47-48 bin lira maaş alacak. Devlette, özel sektörde değil, onların durumu da vahim. Emekli öğretmen ise hadi yüzde 20 zam alsa 28 bine çıkacak. Arada 20 bin lira fark var. Bari bir 35 bin olsa, hani emekli olduğuna değecek” değerlendirmesini yaptı ve bir kez daha en karanlık anda olduklarına dikkat çekerek sözlerine son verdi.

Muhabir: Ersan Akbaş