İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 46 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen "Çengel-3" operasyonlarında akaryakıt kaçakçılığına yönelik önemli bir başarı elde edildiğini açıkladı. Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinasyonunda, il emniyet müdürlükleri kaçakçılık suçlarıyla mücadele şube müdürlükleri ve Gelir İdaresi Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen operasyonun amacının vergi kaybını önlemek, standart dışı akaryakıttan kaynaklanan çevre kirliliğini engellemek ve suç gruplarının illegal faaliyetlerine son vermek olduğunu belirtti.

Bakan Yerlikaya, operasyon kapsamında 46 ilde toplamda 278 adreste arama yapıldığını ve 1 milyon litre kaçak akaryakıta el konulduğunu açıkladı. Bu kaçak akaryakıtın piyasa değerinin yaklaşık 38 milyon lira olduğunu belirten Yerlikaya, operasyon sonucunda 91 şahsa adli işlem, 43 şahsa ise idari işlem uygulandığını ifade etti. Toplamda 20 milyon 825 bin 351 lira idari para cezası kesildiğini dile getiren Bakan Yerlikaya, Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede vergi kaybının önlenmesi açısından yaklaşık 13 milyon lira başarı sağlandığını belirtti. Operasyona katılan güvenlik güçlerini ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarını tebrik eden Yerlikaya, ülke genelinde kaçakçılık ve sahtecilikle mücadele operasyonlarının artarak devam edeceğini vurguladı.

46 İlde Büyük Operasyon

Bakan Yerlikaya sosyal medya hesabında paylaştığı gönderide, "Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız Koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlükleri ve Gelir İdaresi Başkanlığının katılımıyla; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Şanlıurfa , Van, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Iğdır, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce olmak üzere toplam 46 ilde vergi kaybının önlenmesi, standart dışı akaryakıtın neden olduğu çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ve suç gruplarının yasadışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi amacıyla "Çengel-3 Operasyonları" düzenlendi." dedi. 

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: 29 Şubat 2024 Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: 29 Şubat 2024

Operasyonlarda Kazanımlar

Bakan Bak paylaştığı gönderide;

  •  278 adrese arama yapıldı.
  • 1 milyon litre ve piyasa değeri yaklaşık 38 milyon TL olan kaçak akaryakıt ele geçirildi. 
  • 91 şahsa adli işlem, 43 şahsa idari işlem yapıldı.  Toplamda 20.825.351 TL idari para cezası uygulandı.  
  • Operasyona Gelir İdaresi Başkanlığı taşra birimleri de katıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede piyasa değeri yaklaşık 13 Milyon TL’lik vergi kaybının önüne geçildi.

bilgilerine yer verdi. 

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli