Türk Üniversitelerinden İki Tanesi Dünya Sıralamasında İlk 10'da Türk Üniversitelerinden İki Tanesi Dünya Sıralamasında İlk 10'da

Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Yönlendirme Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Yılmaz, dijital dönüşümün yapay zeka temelli uygulamalarla ilerlediğini belirterek şunları aktardı:

"Her geçen gün açıklanan yeni uygulamalar ile yapay zeka alanındaki küresel rekabetin daha da hızlanacağını öngörüyoruz. Bu yarışta geri kalmamak için tüm paydaşlar ile daha yakın işbirliği içerisinde olmamız gereken bir dönemdeyiz. Bu anlamda, Türkiye olarak Birleşmiş Milletler, OECD, Avrupa Konseyi, NATO, G20 ve diğer küresel kuruluşlar bünyesindeki çalışmalarda da yer alıyoruz. Türkiye'nin yerli yapay zeka çözümleriyle hem yerel hem de küresel ölçekte rekabet gücünü artırmak istiyoruz. Savunma sanayi ve siber güvenlik gibi alanlarda yaptığımız gibi yapay zeka alanında da bir taraftan gençlerimizle bir taraftan bilim insanlarımızla öncü çalışmalar yapacağımıza inanıyorum."

Kaynak: AA