Gansu eyaletinde meydana gelen 6,2 şiddetindeki depremde, 111 kişi hayatını kaybederken, 220 kişi depremde yaralandı. Altyapıda büyük zararlar oluşan bölgede, can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli düzenlenmelere devam ediliyor.

Xinhua ajansının verilerine göre, deprem, Cişişan Baoan Donşiang ve Salar Özerk ilçelerinin merkez üssü olarak dün gece yarısından bir dakika önce gerçekleşti. Yaşanan depremle birlikte, Gansu eyaletinde 100 kişi, komşu Çinghay eyaletinde ise 11 kişi hayatını kaybetti. Deprem sonrasında Gansu'da 96, Çinghay'da ise 124 kişi yaralandı. Çevre yerleşimlerde yaşanan zararlar ise su ve elektrik şebekesinde, ulaştırma altyapısı ve iletişim ağlarında gelişti. Bölgede meydana gelen deprem sonrasında, depreme karşı 580 kişilik yerel itfaiye ve afet birimlerinden oluşan kurtarma ekipleri sevk edildi.

Deprem Bölgesinde Hava Eksilere Düşecek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, acil arama ve kurtarma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulunurken, bölgede depremden etkilenmiş vatandaşların can ve mal güvenliği için gerekli düzenlemelerin yapılması için talimat verdi.  Depreme tanık olan kişiler, depremin ardından birçok evin, yolun ve altyapının zarar gördüğünü, ilçeye bağlı köylerde ise elektrik ve su kesintilerinin yaşandığını belirtti. Yerel meteoroloji birimleri ise deprem bölgesinde bugün hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düşeceğini tahmin ediyor.

Rusya, Kıtalar Arası Nükleer Füzesini Test Etti Rusya, Kıtalar Arası Nükleer Füzesini Test Etti

Çin'de sık sık büyük depremlerin yaşandığı Gansu eyaleti, Himalaya Dağları'nın uzantısındaki geniş fay hattı üzerinde yer alıyor. Bu bölgede Eylül 2022'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde en az 93 kişi hayatını kaybetmişti. Ayrıca, Sıçuan eyaletinde 2008'de yaşanan 7,9 büyüklüğündeki depremde ise 90 bine yakın insan yaşamını yitirmişti.

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli