Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu yatırıma ilişkin imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı.

İmzalanan anlaşma kapsamında, BYD'nin Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım ile senelik 150 bin araç kapasiteli hem elektrikli hem de şarj edilebilir hibrit araba üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik AR-GE merkezi kurması tahmin ediliyor.  

2026 sonunda üretime geçmesi beklenen tesiste, 5 bin kişiye kadar doğrudan iş imkanı sağlanması amaçlanıyor.

ÇAYKUR'dan Yaş Çay Alımına Düzenleme ÇAYKUR'dan Yaş Çay Alımına Düzenleme

Elektrikli araç satışlarında yılda yaklaşık 3 milyon otomobil üretimiyle zirveyi kimseye kaptırmayan BYD'nin, ülkemizin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu artıları görerek yeni üretim tesisine yaptığı yatırımın, markanın yerel üretim yeteneklerini ve lojistik verimliliğini artıracağı düşünülüyor.

Bakan Kacır: Türkiye Lider Ülke Olacak

Bu anlaşmadan duyulan memnuniyeti dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde lider küresel marka BYD'nin ülkemize yatırım kararı almasından memnuniyet duyuyoruz. Bu yatırım kararı, aralık ayında Çin'e yaptığımız ve BYD'nin 110 bin mühendisiyle günde 32 patent ürettiğine bizzat tanık olduğumuz ziyaretten bu yana uzun süredir devam eden görüşme ve istişarelerin ürünüdür. Yeni teknolojileri ve AR-GE'yi Türkiye'ye getirme çabalarımız, ülkemizin yalnızca uluslararası yatırımlar için bir merkez değil, aynı zamanda bir inovasyon ve ileri yeşil teknoloji merkezi olma potansiyelini de vurgulamaktadır. Yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım, otomotiv sektörümüze güç katacak" değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca Bakan Kacır, "Milli markamız Togg, ülkemiz için öncü bir adım olmuştur. Ülkemizde üretim yapmakta olan diğer markaların da elektrikli araçlara yönelik yatırımları Bakanlığımızca desteklenmektedir. Elektrikli araçların yaygınlaşmasını destekleyici önemli unsurlardan biri olan şarj istasyonlarının tüm şehirlerimizde hızla yaygınlaşmasını sağladık. Türkiye, yeni yatırımlarla otomotiv sektöründe dönüşümün lider ülkesi olacak" ifadelerini de kullandı.

Kaynak: AA