Çorum'da hayata geçirilen "Arıları Yaşat, Geleceğini Kazan Projesi" ile arıcılığın bilimsel yöntemlerle yapılmasının yaygınlaştırılması ve 15 - 29 yaş aralığındaki 50 gence istihdam sağlanması hedefleniyor. 

Çorum Köylere Hizmet Götürme Birliğince başlatılan "Arıları Yaşat, Geleceğini Kazan Projesi" kapsamında teorik ve uygulamalı arıcılık eğitimi müfredatı hazırlandı. 

Proje ile bir yandan stratejik öneme sahip arıcılık sektöründe yaş ortalamasının gençleştirilmesi, diğer yandan da eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlerin meslek sahibi olması hedefleniyor.

Proje çerçevesinde belirlenen 15 - 29 yaş aralığındaki 50 genç, 320 saat eğitim alacak.

Borsada Yatırım Yapılan Fonlar Nasıl Çalışır? Borsada Yatırım Yapılan Fonlar Nasıl Çalışır?

Teorik eğitimi tamamlayan gençler, kent merkezinde ağaçlık alanda oluşturulan kolonide uygulamalı eğitim aşamasına geçti.

Projenin saha koordinatörü Ömer Arslan, arıcılık sektöründe yaş ortalamasının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Projemiz, yaş ortalaması yüksek olan arıcılık sektöründe genç arıcıların yetiştirilmesine ilişkin model oluşturacak. 50 gencimiz proje ile uygulamalı arıcılığı da içine alan bilgiye ve belgeye kavuşacak" dedi.

Türkiye'de koloni başına bal üretiminin 14 - 18 kilogram, dünya ortalamasının ise 55 kilogram olduğunun altını çizen Arslan, Türkiye'nin de bu ortalamayı yakalayabilmesi için yılda üç kez sağım yapılması gerektiğini, bunun da mobil arıcılıkla sağlanabileceğini anlattı.

Arslan, projeden elde edilecek verilerin akademisyenlerce rapor haline getirilerek, Türkiye'nin genç işsizlerle ilgili eylem planının ortaya çıkmasına katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA