Yeniden Refah Partisi’ne Düzce’den aday olan bir dönemin ünlü pop şarkıcısı Davut Güloğlu’nun yaşamına dair detayları Ticari Hayat okurları için hazırladık.

Davut Güloğlu Kimdir? Hayatı, Şarkıları

-Davut Güloğlu 1 Ocak 1972’de Rize’nin Yenigüzel ilçesinde doğdu.

-11 çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olan Güloğlu genç yaşlarda annesi ve babasını kaybettiği için lise eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

-Eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalan Davut Güloğlu, 6 yıl boyunca Rize’nin amatör futbol kulüplerinde top koşturdu.

-Daha sonra 1991’da İstanbul’a yerleşen Davut Güloğlu, ailesinin işleriyle ilgilenirken marketçilik yaptı. Güloğlu, özellikle müzik kariyerindeki ilk kırılmayı bu şehirde yaşayacaktı.

Arif Sağ’ın müzik kursu

-Davut Güloğlu, 90’lı yıllarda İstanbul’da Arif Sağ’ın açtığı müzik kurslarına katıldı. Bu kurslarda beste yapmaya başlayan Güloğlu, marketinin iflas etmesi üzerinde düğünlerde şarkıcılık yaptı.

-Düğünlerde şarkıcılık yapan Davut Güloğlu 1993 yılında Sibel Yıldırım ile evlendi ve bu evlilikten bir oğlu olmuştu. Ancak Güloğlu ve Yıldırım çiftinin evlilikleri 2003 yılına kadar sürdü.

-1998 yılında ilk albümü ‘’Sarılsam da Olmayi Darılsam da Olmayi’’yi çıkaran Davut Güloğlu, bu albümünde kendisini yeterince yansıtamadığını ifade etmişti.

-Ancak Güloğlu’na esas ününü getirecek albüm, 2001 yılının Ocak ayında çıkardığı ‘’Nurcanım’’ oldu. Korsan satışlarla da yoğun ilgi gören albüm 2,5 milyon civarında sattı.

-2003 yılındaki ‘’Katula Katula’’ adlı albüm ise Davut Güloğlu’nu geniş kitlelere tanıttırdı. Bu albümle kendi satış rekorunu bile kıran Güloğlu ‘’Karadeniz’in Ricky Martin’’i olarak anılmaya başlanmıştı.

Kuru Fasulye’nin çakması

-Albümle aynı ismi taşıyan ‘’Katula Katula’’ şarkısı, çıktığı dönemde yayınlanan fenomen aile dizisi Çocuklar Duymasın’daki ‘’Taşfırın erkeği’’ ve ‘’Light erkeği’’ repliklerinin kullanılmasıyla dikkat çekmişti.

-Katula Katula şarkısı, tempo ve sample’ı açısından aynı dönemde çıkan ve Panjabi MC tarafından söylenen ‘’Mundian to Bach Ke’’ parçasıyla benzerlikler taşıdığı için sıkça tartışılmıştı. Söz konusu şarkının internette ilgi gören ‘’Kuru fasulye’’ adlı yeniden çevrilmiş (!) bir versiyonu da yapılmıştı.

-Davut Güloğlu, müzik kariyerine 2004 yılında 'Dur Orda Dur' tekli, bir yıl sonra 'Çat Çat', 2007'de 'Kapak Olsun', 2009'da 'Kopalım Bari', 2012 yılında 'Seni Seni' gibi albümlerle devam etti.

TV kariyeri

-2006’nın Eylül ayında başlayan ‘’Sev Kardeşim’’ adlı dizide Davut Güloğlu, Hande Ataizi ile başrolü paylaştı.

-2011’de ise Kanaltürk kanalında Güloğlu, Ece Erken ile birlikte ‘’Hayata Gülerken’’ adlı bir sabah programını sundu.

TV kariyerinden sonra 2018’de yeniden müzik sahnesine dönen Davut Güloğlu, ‘’Hayat Devam Ediyor’’ ve ardından 2020'de Çareler de Çaresiz adlı teklisiyle hayranlarını sevindirdi.

Siyasi kariyeri

-Davut Güloğlu 20 Şubat 2022 tarihinde Yeniden Refah Partisi’nde, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı oldu.

-18 Ocak 2024 tarihinde ise Davut Güloğlu, Yeniden Refah Partisi’nin yerel seçimlerdeki Düzce adayı oldu. Partinin genel başkanı Fatih Erbakan; “Güloğlu ile Düzcemiz kazanacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Davut Güloğlu’na Açılan Davalar

Hüseyin Namık Orkun Kimdir? Hüseyin Namık Orkun Kimdir?

Maymuna benziyor!

-3 Ağustos 2009 tarihinde Cine5’te yayınlanan Yakın Takip adlı magazin programında kendisine yöneltilen Hayko Cepkin'i nasıl buluyorsunuz?" sorusuna “Korku filminden çıkmış gibi maymuna benziyor, kedi mi köpek mi kesiyor belli değil, bu ve bunun gibileri şaklaban, öyle birileri gece bağıra bağıra gelse çeker vururum.” şeklinde yorumlarda bulunmuştu. Cepkin, Davut Güloğlu'na "hakaret suçundan" 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açmış ve hukuki süreç başlattı.

O nereye hizmet etti?

-Ağustos 2016'daki Yenikapı Mitingi'ne katılmayacağını açıklaması üzerine şarkıcı Sıla'ya "S.. gitsin. O nereye hizmet etti. Kime hizmet ediyorsa oraya gitsin. Vatanıma hizmet etmeyen s… olsun gitsin." demesi üzerine hakkında açılan 2.5 yıla kadar kadar hapis istemi davasında adli para cezasına çarptırılmış ve bir diğer davada manevi tazminata mahkum edilmiştir.

Kadına şiddet

-Ekim 2014'te dört yıldır birlikte olduğu üniversite öğrencisi sevgilisi Pelin Subay'a şiddet uygulaması üzerine uzaklaştırma cezası almıştır.

Kaynak: Haber Merkezi