UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve yaklaşık 9 yıldır restorasyonda olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası yeniden ibadete açıldı.

800 yıllık tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tören düzenlendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve diğer il protokolü camide namaz kılarak okunan mevlidi dinledi.

Semazen gösterisinin ardından düzenlenen törende konuşan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Türkiye'nin bir vakıf medeniyet ülkesi olduğunu söyledi.

Muhteşem eserin ortaya çıkmasında emeği geçenlere teşekkür eden Güler, "Bu eser gibi ülkemizde 21 tane daha UNESCO tarafından tescillenmiş ve insanlığa miras bırakılmış eserlerimiz var. Bu muhteşem eserler ülkemizde insanlığa miras listesinde yaşatılıyor ve yaşatılmaya devam edecek." dedi.

Son 22 yılda Vakıflar Genel Müdürlüğünün ülkede 6 bin 500'e yakın cami, medrese, kütüphane, köprü, han ve hamamı ayağa kaldırarak yeniden ihya ettiğini dile getirdi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek de tarihi bir ana şahitlik ettiklerini söyledi.

Restorasyonun hayırlı olmasını dileyen Şimşek, "UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne ülkemizden giren bu eşsiz eserin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bu eseri bizden sonraki nesiller de aynı şekilde koruyarak gelecek nesillere aktaracaklardır." şeklinde konuştu.

Şimşek, vatandaşları bu eşsiz eseri gelip görmeye davet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu yapılan 201 eserin toplu açılışı için Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki toplu açılış töreninden video konferansla katılımıyla Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın açılışı gerçekleştirildi.

2015 yılında restorasyonuna başlanılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda çatı değişimi, lazer temizleme, enjeksiyon sistemi ve güçlendirme çalışması gibi işlemler yapıldı.

LGS Giriş Bilgileri Erişime Açıldı LGS Giriş Bilgileri Erişime Açıldı

Caminin etrafında bulunan 190 bina kamulaştırılarak çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.

Kaynak: AA