Dmitri İvanoviç Mendeleyev, mühim bir Rus kimyager ve mucittir. Periyodik tabloyu sıralamak için Periyodik Kanun'u bulmasıyla bilinir. Mendeleyev'in bilimsel çalışmaları kimya alanında önemli bir yer tutmaktadır.

Mendeleyev, 8 Şubat 1834'te Tobolsk'ta doğmuştur. Ailesinin 17 çocuğundan en küçüğü olarak büyümüştür. Babası bir lise müdürü olan Mendeleyev'in eğitimi sürgün yaşamıyla başlamış, daha sonra annesiyle birlikte Batı'ya göç etmiştir. Mendeleyev, St. Petersburg (Leningrad) Üniversitesi'nde kendini tanıtmış ve ilginç bir konu olan ‘alkol ve suyun birleşmesi’ üzerine yaptığı çalışmalarla doktora derecesini almıştır.

Mendeleyev, 1858 Karlsruhe Kimya Konferansı'na katılmış ve burada Avogadro Hipotezi üzerine tartışmalara katılmıştır. Daha sonra Amerika'ya giderek petrol bölgelerini ziyaret etmiş ve yeni ticari damıtma teknikleri bulmuştur.

Sadece 32 yaşındayken Sankt - Peterburg Üniversitesi'nde kimya profesörü olma başarısı göstermiştir. Mendeleyev, elementleri özelliklerine göre tasnif ederek periyodik tabloyu oluşturmuştur. Bu periyodik tablo, henüz bilinmeyen elementlerin varlığının tahmin edilmesinin de yolunu açıştır.

Mendeleyev'in öngörüleri doğrulanmış ve periyodik tablonun önemi anlaşılmıştır. Elementlerin sıralanması ve özelliklerinin düzenlenmesi, kimya bilimine büyük bir fayda sağlamıştır.

Mendeleyev ayrıca toplumsal konularla da ilgilenmiş ve liberal düşünceleri desteklemiştir. Bilimsel çalışmalarının yanı sıra, öğretmenlik ve toplumsal hizmetlerde bulunmuştur.

Mendeleyev'in anısına, Amerikalı fizikçiler tarafından 101 atom numaralı elemente ‘mendelevyum’ ismi verilmiştir. Bu, Mendeleyev'in kimya bilimine ve periyodik tablo keşfine olan büyük katkısının bir neticesidir.

Not: Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev başka birisidir. Bilim insanı Dmitri İvanoviç Mendeleyev zaman zaman bu isim ile karıştırılmaktadır.

Jack Andraka Kimdir? Jack Andraka Kimdir?

Muhabir: Necmettin Kurucu