DSİ: Atatürk Barajı, Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağlıyor DSİ: Atatürk Barajı, Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağlıyor

Türkiye’deki dergi pazarında dev bir satış gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük dergi grubu Doğan Burda satıldı. Söz konusu satışla Aydın Doğan ve Doğan Holding, tamamen medya sektöründen elini çekmiş oldu.

1998 yılında kurulan Doğan Burda Dergi Grubu haftalık, aylık ve dönemsel aralıklarla çıkardığı 58 dergi ile Türkiye dergi pazarının en büyük dergi grubu olarak hizmet veriyordu.

Türkiye’deki dergi pazarında taşları yerinden oynatacak Doğan Burda Dergi Grubu’nun satışı, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirildi.

Yapılan KAP açıklamasına göre Doğan Holding’in sahip olduğu yüzde 38,22 oranındaki pay ile Burda GmbH'ın sahip olduğu yüzde 38,09 oranındaki pay olmak üzere toplam yüzde 76,30 oranındaki pay, 10 milyon dolar satış bedeli ile Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. ve Altun Capital Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na satıldı.  

Taraflar arasında Pay Devir Sözleşmesi, 8 Temmuz 2024 tarihinde imzalandı.

Pay Devir Sözleşmesi'ne istinaden; Doğan Holding'in yüzde 56 ve Burda GmbH'ın yüzde 44 oranında pay sahibi olduğu Dergi Pazarlama Planlama ve Ticaret A.Ş. sermayesini temsil eden tüm paylar devredilmiş olacak.

Milyon dolarlık anlaşma Rekabet Kurumu’nun onayının ardından yürürlüğe girecek.

Doğan Medya Grubu 2018 yılında Demirören Holding'e satılmıştı. Ancak Doğan Burda, söz konu satışın dışında bırakılmıştı.

Son satış anlaşması Rekabet Kurumu'ndan onay alırsa Aydın Doğan ve Doğan Holding’in yaklaşık yarım asırlık Türkiye’deki medya macerası da sona ermiş olacak.

Muhabir: Ersan Akbaş