Doğum haritası, bir kişinin doğum anındaki gökyüzü konumunu ve gezegenlerin bu konuma göre yerleşimini gösteren bir astrolojik haritadır. Doğum haritası, kişinin kişilik özellikleri, yetenekleri, zayıf ve güçlü yönleri hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılır. Astrolojiye göre, doğum haritası gezegenlerin ve burçların konumuna göre yorumlanır ve kişinin hayatı, ilişkileri, kariyeri gibi alanlarda potansiyel eğilimleri hakkında ipuçları sağlar.

Doğum Haritası Nedir?

Doğduğumuz andan itibaren içinde yaşadığımız coğrafyada, gökyüzündeki Güneş, Ay ve gezegenlerin konumları her kişiye özgü ve özel bir harita oluşturuyor. Bu haritaya doğum haritası demek mümkün. Astrologlara göre hangi zaman diliminde, hangi koşullarda ve ne şekilde doğduğumuz tüm geleceğimizi belirliyor. Astronomik hesaplamalar sonucunda hazırlanan astrolojik doğum haritaları Güneş, Ay ve gezegen konumlarının yanında bu gök cisimlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini ve aralarındaki açıları da tespit ediyor ve işliyor. Öte yandan doğum vaktinde Ay’ın Güneş ile olan ilişkisi, doğumdan önce yaşanan dolunaylar ve Güneş tutulmaları da astrolojik doğum haritalarının yorumunda oldukça önemli bir yer ediniyor.

Nasıl Hesaplanır?

Doğum haritası genellikle daire şeklinde çizilir. Bu Harita üzerine çizilmiş olan 360 derecelik daire bizim doğuşumuzu temsil eder. Bu dairede 12 farklı bölüm vardır ve her bir bölüm bir burcu temsil eder. Örneğin, hayalinizde bu daireyi ikiye bölecek bir çizgi imgeleyin. Bu çizgi ufuk çizgisi olacak. Doğduğumuz anda ufkun yani çizginin üzerinde gezegenler, ay ve güneş yer alır. Çizginin alt kısmına çizilen semboller doğum esnasında ufkun aşağısında kalan gezegenlerin temsilidir. Doğum haritasında konumlanan her şey sembolik yollarla çizilir. Astroloji aslında aktarımı sembolik olan bir dildir. Her bir gezegen için farklı semboller kullanılıyor.

Doğum haritasını doğru hesaplayabilmek için ilk olarak doğum tarihi ve saati gereklidir. Eğer doğum saati tam bilinmiyorsa, en yakın tahmini saat kullanılabilir. Doğum yeri de kişinin dünyaya geldiği şehir veya yerin koordinatlarını ifade eder. Bu nedenle bu bilgi de doğum haritasının hesaplanması için gereklidir. Tüm bu bilgilerle beraber bir doğum haritası oluşturulur ardından bir astrolog tarafından haritanın analizi yapılır.

Evcil Hayvan Sigortası ile Patili Dostlar Güvence Altında Evcil Hayvan Sigortası ile Patili Dostlar Güvence Altında

Nasıl Yorumlanır?

Gezegensel konumlar genellikle zodyak açıları ile ölçülür. Zodyak’taki on iki burç için farklı semboller görmek mümkün. Doğum haritasında üç ana evreden söz edebiliriz. Burçlar, gezegenler ve evler. Astrolojide on iki burç yer alır: Boğa, Koç, İkizler, Yengeç, Başak, Aslan, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Balık ve Kova. Gezegenler ise; Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn, Mars, Uranüs, Pluto ve Neptün’dür. Bir doğum haritasında dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlar Güneş ve Ay olmalıdır. Astrolojide evler de burçlar gibi on iki adet olarak listelenir. Evler doğu ufkundan başlar ve saat yönünün tersine doğru sıralanır.

Doğum haritası analizlerinde transitler, güneş arkı ilerletim tekniği, güneş dönüşleri ve tutulmalar analiz edilir. Haritası yorumlanan kişilerin hayat yolculukları anlatılır. Aslında bu harita bir kaderdir ve okunan haritayı değiştirmek mümkün değildir. Yaşama dair her şey haritada görülebilir. Astrologlar doğum anınız ile birlikte gelen tüm potansiyellerinizden söz edebilirler. Harita denen şey bir kişinin doğumundan ölümüne dek yaşanacak olanların bilgi kodlaması olarak tanımlanabilir. Haritada birinci ev hayatı temsil eder. İkinci ev ise maddi gücü anlatır.

Ne İşe Yarar?

Üzerine gezegenlerin ve konumların işaretlendiği bir gökyüzü haritası olan doğum haritaları, gökyüzünün konumunu baz alarak ne gibi olaylar yaşayacağınızı size aktarır. Temel kişilik özellikleri, kişinin davranışları, duygusal tepkileri, düşünce tarzı ve genel yaşam yaklaşımı hakkında ipuçları verir.

Kişinin doğal yetenekleri ve güçlü yönleri hakkında bilgi sağlar. Yine kişinin ilişkilerdeki eğilimleri hakkında fikir verir. Kişinin kariyer tercihleri, iş başarısı için doğal yetenekleri ve hangi alanlarda başarılı olabileceği hakkında ipuçları sunabilir. Doğum haritası üzerinde gezegenlerin hareketlerini inceleyerek, kişinin hayatındaki dönemsel etkileri ve önemli yaşam dönemlerini tahmin edebilirler.

En Eski Yıldız Haritası

İnsanlık tarihinde medeniyetlerin doğuşundan beri gökyüzü hareketlerinin büyük bir merak ve titizlikle izlendiği biliniyor. M.Ö 6 bin yılına dek uzanan süreçte Sümer uygarlığı yıldız hareketlerini ve gezegenleri takip ettiler ve yorumladı. M.Ö. 3 bin 300 yılında ise Babil uygarlığı, binlerce yıl kullanılacak olan tarihin ilk astrolojik sistemini yarattı. Bilinen en köklü doğum haritasının tarihi ise M.Ö. 409.

Muhabir: Furkan Erkan