FURKAN ERKAN

Kış sezonunun yaklaşmasıyla mutfaklarda bezelye, kabak, turşu, barbunya ve elbette salça gibi gıdalar kavanozlarda hazırlanıp saklanmaya başladı. Özellikle salça yapımında arta kalan domates kabuklarının kullanılması tarifi daha pratik kılıyor. 

Eliminasyon Diyeti Nedir? Ne Yenir? Eliminasyon Diyeti Nedir? Ne Yenir?

Domates kabuğundan pratik salça yapımı tarifinin detayları haberimizde.

Domates Kabuğundan Salça Nasıl Yapılır?

Malzemeler

-8 kg domates

-Kase

-Ekmek tahtası

-Silikon spatula/kaşık

-Zeytinyağı

-Su

-Tencere

-Tahta kaşık

-Kevgir

-Tuz

Tarifi

-Domatesler güzelce yıkandıktan sonra ekmek tahtası üzerinde kabukları soyulur. Bu şekilde kabuklar salça, geriye kalan domatesler de konserve olarak kullanılabilir

-Soyulan kabuklar tencereye aktarılır. Tenceredeki domates kabukları yaklaşık 1 buçuk saat boyunca yumuşayıncaya kadar pişirmeye bırakılır.

-Kaynayan kabuklar soğuması için biraz bekletildikten sonra kevgire konulur. Burada silikon spatula ya da kaşık yardımıyla kabuklar bastırılarak suyunun çıkması sağlanır. Aynı işlem elle de yapılabilir.

-Domates kabuklarının ezilmesi esnasında ara ara su ilave edilmesi işlemi kolaylaştıracaktır.

-Tüm kabuklar içerisinde sadece çekirdek ve kabuğu kalana kadar ezilmesi sonrasında kevgirin altında biriken diğer kabuklarla birlikte bir kaseye aktarılır.

-Elde edilen domates suyu yeniden tencereye konulur. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz konulduktan sonra 45 dakika kadar pişirilmeye bırakılır. 

-Pişirilen kabuklar suyunu çektikten sonra artık kavanoza konulabilir. Kavanoza koyarken de küflenmemesi için zeytinyağı kullanılması önerilir.

8 gram domatesten yaklaşık 300 gramlık bir salça elde edilebiliyor.